Domácí

Příspěvek 5 000 korun: Kdo na něj má nárok a co vše patří do příjmu? PŘEHLED

Ve středu vláda oznámila, že rodiny s ročním příjmem do jednoho milionu korun dostanou od státu jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun na každé dítě. Ne všem je ale jasné, zda na tuto mimořádnou pomoc budou mít nárok. Objevují se například otázky, co vše je bráno jako příjem. Ani ministerstvo ale zatím nemá úplně ve všem jasno.

Vzhledem k tomu, že je potřeba nejprve připravit zákon, vláda očekává, že výplata příspěvku proběhne v srpnu letošního roku. Rodiče díky mimořádnému opatření, které reaguje na rostoucí ceny, dostanou na každé dítě jednorázově pět tisíc korun.

Podmínky jsou pouze dvě. První z nich je, že v den výplaty už dítě musí být narozené a zároveň mu nesmí být více než 18 let. Druhá pak říká, že celkový roční příjem rodiny musí být do jednoho milionu korun. Měsíční příjmy domácnosti tak nesmí překročit zhruba 83 300 korun.

Související obsah

​Vláda upřesnila, že se jedná o čistý příjem. Pokud by tedy například hrubá mzda rodičů překračovala částku milion korun za rok, ale součet čistých mezd (a všech dalších příjmů) by byl nižší než tato hranice, rodina by stále měla nárok na příspěvek.

Co se bere jako příjem

Příjem se nepočítá jen ze mzdy. Zahrnuje i různé sociální dávky, jako je rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze nebo příspěvek na dítě, ale také alimenty a výživné. Týká se to i všech zdaněných přivýdělků, například brigád.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Evy Davidové se budou příjmy rodiny posuzovat pravděpodobně na základě daňového přiznání za rok 2021. Detaily ale vláda musí ještě doladit. Ani samotné ministerstvo tak zatím nemá ve všem jasno.

Související obsah

​Není například ještě jasné, jak to bude v případech, kdy rodina pronajímá nemovitost a má z ní finance. Projednávat se bude také situace pěstounů. "Ty bychom do příspěvku chtěli zahrnout," řekla redakci TN.cz Davidová.

Na rodinném stavu nezáleží

Nárok na příspěvek budou mít samozřejmě i rodiny, kde rodiče či partneři nejsou sezdaní. Pokud by s nimi v domácnosti žilo například jedno nezletilé dítě a jedno již dospělé, které by chodilo do práce, počítal by se i jeho výdělek do příjmů rodiny.

U seniorů to tak ale zřejmě nebude. "Nepředpokládám, že by do toho spadali důchodci žijící v jedné domácnosti s rodinou s dětmi," domnívá se Davidová. I zde ale platí, že podrobnosti budou teprve upřesněny. Návrh je totiž zatím v počáteční fázi.

Mimořádný příspěvek by se měl týkat zhruba 1,1 milionu domácností a více než dvou milionů dětí. Ačkoliv se vláda nyní rozhodla pomoci rodinám a samoživitelům, nezapomíná prý ani na další skupiny. "Třeba právě senioři dostanou letos přidáno s největší pravděpodobností dokonce třikrát," nechal se slyšet ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Více o jednorázovém příspěvku a dalších opatřeních v balíčku na pomoc rodinám se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz