Ekonomika

Čechy drtí rostoucí ceny potravin. Proč je u nás dráž než jinde v Evropě

Ceny potravin letí nahoru v celé Evropě. Peněženky lidí v některých státech to ale nezatěžuje tolik jako v případě Česka. Podle odborníků za to mohou vyšší příjmy, které mají lidé v západní Evropě. Svou roli hraje také různá výše zdanění potravin v jednotlivých zemích.

V Česku na většinu potravin platí 15procentní DPH. Některé státy jsou ale mírnější. Třeba v Polsku se na řadu potravin neuplatňuje žádné DPH. Podobně to mají i v Maďarsku.

"Jezdíme do bývalého NDR. Dokonce i maso se vyplatí, je to určitě kvalitnější a určitě lacinější," popisují lidé. "V porovnání s Anglií je v Česku levnější alkohol, jídlo tu není o tolik levnější," prohlásil muž z Velké Británie.

Třeba na známý hamburger Big Mac si podle takzvaného Big Mac Indexu nejrychleji vydělají v Lucembursku nebo Švýcarsku, zabere jim to zhruba deset minut. Nejdéle pak na jeden Big Mac pracují na Ukrajině, a to skoro hodinu.

Související obsah

​Čechům to zabere zhruba půl hodiny. "České domácnosti v průměru vydávají 17, 1 procent svých příjmů za výdaje na potraviny, čímž se blížíme tomu celoevropskému průměru," uvedla analytička Helena Truchlá.

Nejméně za potraviny utratí lidé v Irsku nebo Skandinávii. Naopak nejvíc za ně zaplatí v Rumunsku a pobaltských státech. "Němec bere zhruba třikrát více než Čech, takže si samozřejmě může dovolit nakupovat více potravin," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Podle odborníků jsou ceny potravin v rámci Evropy srovnatelné. Čechům se tak nákupy v Německu vyplatí. Třeba máslo tam mají za zhruba 40 korun. "Tamní potraviny nejsou výrazně dražší a opět je tam ještě vyšší kvalita," doplnil Křeček.

Za hranice nevyrážejí jen Češi, kvůli lepší kvalitě míří třeba i Němci do Švýcarska. "Podíl výdajů za potraviny dlouhodobě celou řadu let klesal, s výjimkou loňského roku, ten podíl se vyšvihl zhruba na úroveň roku 2001," shrnula Truchlá.

Nahoru letí i ceny energií. Kromě mírnějších daní některé státy, třeba jako Francie, dokonce sáhly k regulaci tržní ceny.

Na zdražování má vliv válka na Ukrajině i pandemie:

​Jaký plán má Vláda, co se týče zdražování, řekl ministr Zbyněk Stanjura:

Přemysl Kosejk, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz