Domácí

Zvyšte platy a minimální mzdu, vyzvaly odbory. Vláda ale nechce podpořit inflaci

Úterní jednání kabinetu, odborů a zástupců zaměstnavatelů se neslo ve znamení ostrého střetu. Dosavadní protiinflační kroky kabinetu totiž podle odborů nejsou dostačující. Kvůli dopadům války na Ukrajině ale vláda zvažuje zavedení kurzarbeitu pro firmy.

Mimořádné zvýšení platů a minimální mzdy kvůli rychlému zdražování. I s tím přišly v úterý odbory na jednání. 

"Je pro nás zcela neakceptovatelné, aby jediní, kdo zaplatí tuto vysokou inflaci byli zaměstnanci, takže rozhodně chceme, aby taky byly propsány do mezd a do platů zaměstnancům," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Jenže kabinet k plošným krokům proti inflaci přistupovat nechce. "Abychom třeba i dobře míněným opatřením, že někomu třeba přidáme mzdu a někomu v něčem pomůžeme, aby znovu neroztočila inflační spirálu, protože pak by ta pomoc nebyla účinná," prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

"Roztáčet další kolo spirály to je nesmysl. To je totiž to, co stojí základem té současné inflace, že se v uplynulých letech dramaticky zvyšovaly platy ve státní sféře, že dramaticky rostla minimální mzda," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

Naopak pomoc pro firmy se už rýsuje. Má cílit na společnosti, které zasáhly vysoké ceny energií nebo výpadky dodávek surovin.

Stát by mohl vyplácet ušlý příjem zaměstnancům, kteří by kvůli finančním problémům jejich zaměstnavatelů chodili méně do práce. Zaměstnavatel by pak nemusel nikoho propustit. "Příprava kurtzarbeitu se rozběhla. My jsme požádali zástupce zaměstnavatelů a jednotlivých nevládních organizací, aby dodali návrhy parametrů," řekl ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.

Související obsah

"Otázka je, do jaké míry by měla vláda nést náklady, které s podnikáním nutně souvisí," upozornil ekonom David Marek. "Pokud někdo vyváží na Ukrajinu nebo do Ruska a kvůli válce nemůže, tak je to problém, ale je to svým způsobem podnikatelské riziko," sdělil Kovanda.

O konkrétním návrhu kurzarbeitu chce ministerstvo práce a sociálních věcí začít s evropskou komisí jednat do dvou týdnů. 

Kromě inflace ale tripartita řešila i další problémy spojené s válkou na Ukrajině. Zapojení běženců na českém pracovním trhu a především to, jak se zbavit závislosti na ruských energiích. "Ta cesta je vytváření vhodného energetického mixu, což pro Českou republiku znamená podporu jádra, silnější podporu obnovitelných zdrojů a náhrada dodávek plynu z Ruska od jiných dodavatelů a jiných poskytovatelů či rozvoj zkapalněného plynu," poznamenal Fiala.

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz