Zahraničí

Přelety raket nad atomovou elektrárnou. Hrozí jaderná havárie, varuje agentura

Přelety raket nad atomovou elektrárnou. Hrozí jaderná havárie, varuje agentura
Jihoukrajinská jaderná elektrárna na snímku z roku 2004 Zdroj: Profimedia

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) prošetřuje údajný přelet rakety nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou. Ve čtvrtek o něm agenturu informovala ukrajinská vláda. Podlé šéfa MAAE to mohlo vést k jaderné havárii.

Kamerový systém podle ukrajinské vlády zaznamenal 16. dubna přelet ruských raket nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou. Informace o této události předala ve čtvrtek MAAE. Pokud by se potvrdila, jednalo by se podle šéfa agentury Rafaela Grossiho o mimořádně závažnou záležitost.

"MAAE zkoumá tuto zprávu a pokud se potvrdí, je to extrémně závažné. Kdyby taková raketa zbloudila, mohlo to mít vážný dopad na fyzickou neporušenost elektrárny. To může potenciálně způsobit jadernou havárii," uvedl v prohlášení Grossi.

Související obsah

Kyjev ze střílení raket nad touto elektrárnou už dříve podle agentury Reuters obvinil Rusko. "Rakety přece mohly zasáhnout jedno i více atomových zařízení. Poté by hrozila atomová a radiační katastrofa na celém světě," varoval šéf ukrajinské státní společnosti Energoatom Petro Kotin. MAAE ale nikoho z vystřelení rakety zatím nenařkla. 

Jihoukrajinská jaderná elektrárna stojí poblíž města Južnoukrajinsk na jihu země. Od Kyjeva je vzdálená asi 350 kilometrů. Podle Kotina se ale podobné přelety raket netýkají jen tohoto místa. V úterý podle něj střely proletěly nízko i nad Záporožskou jadernou elektrárnou na jihovýchodě země.

Rusové zasáhli jadernou elektrárnu už v březnu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz