Naše Česko

Roušky už i pro krávy? Masky ochrání životní prostředí před jejich říháním

Roušky už i pro krávy? Masky ochrání životní prostředí před jejich říháním
Maska, která neutralizuje emise z říhání Zdroj: Profimedia

To, že kravské prdy, různé výměšky, a dokonce i říhání mají velký dopad na životní prostředí, se ví už dlouho. Studenti proto přišli s návrhem masek pro krávy. Kdyby je měly na obličeji, vypouštěly by prý do atmosféry méně metanu.

Hospodářský chov skotu je považovaný za jeden z největších zdrojů znečištění klimatu. Krávy totiž produkují v zažívacím ústrojí skleníkové plyny, hlavně metan, a tak znečišťují životní prostředí. Vědci už několik let pracují na tom, aby snížili dopad tohoto vlivu.

Studenti univerzity Royal College of Art ve Spojeném království měli za úkol navrhnout projekty, které by pomohly zvrátit škody, jež lidé páchají na klimatu a přírodě. Kuriózní návrh na masky pro krávy dokonce získal cenu prince Charlese a 50 tisíc liber k tomu, v přepočtu přibližně 1,5 milionu korun. Informaci přinesl zpravodajský portál Sky News.

Postroj pro dobytek má v reálném čase přeměňovat emise metanu, které vznikají říháním krav, na CO2 a vodní páru. Velká část metanu, který produkují krávy, se uvolňuje právě říháním, i když jejich prdy a další výměšky na tom mají také značný podíl.

Související obsah

"Všichni můžeme mít dobré nápady. Zvláště když čelíme drtivé výzvě změny klimatu, je uklidňující, že všichni můžeme přispět nápady, které by se mohly vyvinout v hodnotná řešení," řekl sir Jony Ive, porotce a kancléř Royal College of Art.

Podle portálu Euronews Green masky krávy nijak neomezují. Dobytek se může bez problému krmit a komunikovat se stádem. Výhru tým vloží do dalšího zlepšování a realizace tohoto projektu.

Vědci na tom pracují skutečně dlouhodobě. V minulém roce například v Brazílii upravili přísady do kravského krmiva, které by tak mělo snížit emise metanu dobytka až o 50 procent. Němečtí vědci se oproti tomu snaží krávy naučit chodit na záchod.

Podívejte se ve videu, jak se jim to podařilo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz