Domácí

Kraj Vysočina řeší zadržované peníze ve Sberbank. Bude si muset půjčit

Kraj Vysočina musí řešit problémy se zadržovanými penězi (více než dvě miliardy korun) ve Sberbank. Aby nebyly ohroženy projekty a investice, bude si prý kraj muset půjčit. Kromě toho kraj řeší, jak změnit provoz uprchlického centra, kam už přichází denně jen pár lidí.

Ve vysočinském uprchlickém centru byla před měsícem hlava na hlavě. V provozu bylo 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Celkem tudy prošlo skoro 10 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Teď už ale dorazí jen pár lidí denně, a tak přicházejí změny v provozu centra.

Od 1. května tam budou pracovníci jen od sedmé ráno do odpoledních hodin, a to i o víkendu. Kraj Vysočina ale musí řešit, kam s některými uprchlíky. Asi 20 procent z nich je ubytovaných v komerčních objektech, které budou muset kvůli nadcházející turistické sezoně brzy opustit a přestěhovat se jinam.

Související obsah

​Kromě toho Vysočina stále řeší obrovské problémy se zadržovanými krajskými penězi ve zkrachovalé Sberbank. "Je to přes dvě miliardy. My máme finance na běžný provoz," řekla televizi Nova náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová (Piráti).

Aby nebyly ohrožené dlouhodobé krajské projekty a investice, ve kterých se se zadržovanými penězi počítalo, bude si kraj muset půjčit. Jedná s bankovními institucemi o úvěrech a také chce zhruba o miliardu korun požádat stát, potažmo ministerstvo financí. Jasno by mělo být v řádech týdnů či několika málo měsíců.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz