Domácí

Jak je to s očkováním Ukrajinců proti tuberkulóze? Ministr Válek to vysvětlil

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se ve Sněmovně ohradil proti tvrzení, že by na Ukrajině byla nízká proočkovanost proti tuberkulóze. Uvedl, že oproti některým jiným evropským zemím je vysoká. Ukrajina má přitom podle Světové zdravotnické organizace (WHO) čtvrtou nejvyšší incidenci tuberkulózy v Evropě.

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek reagoval tento týden ve Sněmovně na informace, které se objevily na sociálních sítích o údajné nízké proočkovanosti ukrajinských uprchlíků proti tuberkulóze. "Šíří se taková, já bych řekl, cimrmanovská nepěkná věc, že na Ukrajině je nízká proočkovanost. Na Ukrajině je hodně vysoká proočkovanost. Třeba větší než v Rakousku u dětí. Je dramaticky větší než na Maltě, dramaticky větší než na Kypru. Je to spíš v horní třetině toho, co je v Evropské unii," uvedl Válek. Dle platného očkovacího kalendáře na Ukrajině jsou proti tuberkulóze děti očkovány v novorozeneckém věku. 

Podle Válka existuje přesvědčení, že v Česku je stoprocentní proočkovanost dětí proti tuberkulóze. "To je hluboký omyl, není. Bohužel proočkovanost klesá. Není to dáno tím, že by nebyly očkovací látky, není to tím, že by nebyly hrazené. Je to prostě dané tím, že dlouhodobě přibývají počty antivaxerů. A bohužel tyto počty přibývají mezi rodiči dětí," řekl dále poslancům.

Související obsah

​Ministr doplnil, že letos od 1. března do 21. dubna oproti stejnému období loňského roku se v Česku počet prokázaných tuberkulóz zvýšil z 39 na 57. Na to před týdnem upozornil také Státní zdravotní ústav (SZÚ). Ten také zároveň upozornil, že je ještě příliš brzy na to říci, zda za zvýšené počty případů tuberkulózy mohou přicházející uprchlíci.

"V následujících dnech a týdnech budou odborníci prověřovat každý případ zaslaný do Národní referenční laboratoře pro mykobakterie, aby upřesnili, zda se jedná o člověka, který přišel do naší země nedávno, nebo o pacienta s trvalým pobytem, a to spolu s informací, zda byl před příchodem již léčen," sdělila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Situace na Ukrajině

Česká vakcinologická společnost na svém webu uvedla, že epidemiologická situace je na Ukrajině kvůli vleklému válečnému konfliktu nepřehledná.

"Na základě údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) má Ukrajina čtvrtou nejvyšší incidenci tuberkulózy v zemích evropského regionu WHO. V roce 2020 bylo na Ukrajině diagnostikováno více než 17 tisíc nových případů," informovali odborníci.

Související obsah

"Vyšší incidenci lze očekávat zejména ve východní části země v Oděské oblasti, ale také v Chersonské a Kyjevské oblasti. Odhadovaná incidence tuberkulózy v roce 2019 na Ukrajině byla 77/100 tisíc obyvatel versus 5/100 tisíc obyvatel v ČR," doplnila vakcinologická společnost.

Evropské středisko pro kontrolu nemocí (ECDC) na základě údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) odhadlo počet lidí s aktivním onemocněním tuberkulózou mezi uprchlíky, kteří ze země odchází kvůli válce.

Podle ECDC lze očekávat, že na každých 2 000 vysídlených žen z Ukrajiny se vyskytne jeden případ tuberkulózy, na každých 5 000 vysídlených dětí ve věku 0 až 14 let také jeden případ a na 1 600 vysídlených mužů starších 65 let rovněž jeden případ. V Česku získalo podle posledních informací ministerstva vnitra vízum přes 318 000 uprchlíků.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz