Domácí

Zdraží letos med? Včelaře potěšila mírná zima, vyhráno ale ještě není

Zdraží letos med? Včelaře potěšila mírná zima, vyhráno ale ještě není
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

O tom, jaká bude cena letošního medu, rozhodne až jeho množství a počasí. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové se ale cena medu zakoupeného přímo od včelařů oproti loňsku příliš měnit nebude. Kritické období, tedy zimu, včelstva přečkala v dobrém stavu.

Podprůměrná zima dopřála včelám v Česku klid a jejich počty nijak výrazně nenarušila. Vypadá to tedy, že letos by konečně mohl následovat dobrý včelařský rok. O tom, jestli tomu skutečně tak bude, rozhodne ještě počasí.

"Je pravda, že včely přezimovaly v celkem dobré kondici a zatím ani nemáme žádné informace, že by někde došlo k velkým úhynům. Za přirozené zimní ztráty považujeme úhyn do 10 procent populace včel, a ta letos překročena nebyla. Další podmínkou je, aby bylo příznivé počasí. To znamená, aby včely mohly létat a dělat tu svoji práci, kterou v přírodě mají. Bohužel v dubnu byla spíše zima, a tak včely z úlů téměř nevyletěly," uvedla pro TN.cz předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, která doufá, že se počasí zlepší.

Související obsah

Podle Machové je právě kvůli počasí vždy složité určit, jaká bude v sezoně produkce medu. "Minulé dva roky byly velmi špatné hlavně kvůli studenému a deštivému jaru. Zaznamenali jsme tak, že naše výnosy medu byly o 40 procent nižší oproti průměru. Uvidíme, jaká bude situace letos," uvedla.

To, že poslední dva roky byly velmi podprůměrné, potvrzují i statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Rok 2020 byl podle včelařů nejhorší za posledních 18 let, vyrobilo se totiž pouze 4 997 tun medu. Rok 2021 byl už o něco lepší, ale výroba lehce přes 6 000 tun medu byla oproti více než 10 000 tunám z roku 2016 silně podprůměrná.

Související obsah

Kvůli podprůměrným rokům jsme byli svědky citelného zdražení medu. Podle Machové závisí cena právě na tom, jaké budou podmínky pro práci včel. Ceny se také mohou lišit podle lokality, druhu a kvality medu.

"Odhaduji, že se cena medu přímo ze dvora nijak dramaticky nezmění na rozdíl od předchozích let, kdy byl nárůst ceny o 10 až 20 korun. Pokud se budeme bavit o konkrétních číslech, tak za kilo medu zaplatíte kolem 150 až 270 korun," řekla Machová, která ale upozornila, že vývoj cen medu prodávaného v řetězcích se může lišit.

Loňská situace:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz