Domácí

Méně výhodných nákupů. Ministr chce omezit slevové akce v obchodech

Češi milují slevy a slevové programy. Více než polovina potravin se v Česku dokonce prodává za akční ceny. Jenže už brzy by měl být počet extrémně výhodných nákupů limitován. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chystá změnu zákona, která by měla ochránit tuzemské zemědělce před obchodními řetězci, které prý vykupují jejich produkci za minimální ceny.

Slevy jsou pro Čechy něco jako národní sport. V počtu promo akcí a lovení slev jsme mistři v Evropské unii. Pro více než polovinu lidí jsou slevy důvodem, proč do obchodu vyrazit.

"Není týdne, kdy tomu nevěnuji čtvrt až půl hodiny. Každá kačka ušetřená v těch slevách je dobrá. Kdyby ty slevy nebyly, těžko bych vyšel s důchodem," svěřil se televizi Nova důchodce Jaroslav Novák.

Související obsah

​Jenže není sleva jako sleva. Varovný prst nad lákadly řetězců zdvihá ministr zemědělství Zdeněk Nekula. "Tady se vytvoří nějaká umělá slevová akce, ale ve finále ta sleva není. Obchodní řetězec si to nahoní na něčem jiném," tvrdí ministr.

Kilo brambor za korunu, rohlík za padesát haléřů, to je cenová lavina, která se čas od času prožene napříč řetězci. Nekula tvrdí, že to sice pomáhá spotřebiteli, ale ničí české zemědělce. "Budeme to sledovat od těch zemědělců přes potravináře až po obchodníky, aby tam nedocházelo k věcem, které budou poškozovat spotřebitele," řekl Nekula.

"Ty slevy dělají disbalanc v dodavatelském řetězci. Zvyšují jiné náklady, které se projeví u ostatních komodit," vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

Vláda je bezradná, tvrdí opozice

S tím ale nesouhlasí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který řetězce v jednáních s vládou zastupuje. Podle něj na tom čeští zemědělci nejsou zle a zásah ministra nepotřebují. "Zemědělcům se daří velmi dobře, vloni měli třetí nejvyšší zisk v historii a jen nutí vládu k navyšování už tak vysokých dotací," tvrdí Prouza.

Opozice nenechává na ministru Nekulovi niť suchou. Takto se prý s tržní rovnováhou nebojuje. "Připadám si jak v 80. letech, takhle se to dělalo za Husáka," vyjádřil se místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). "Je vidět, že vláda je bezradná a neví, co dělat se zdražováním," doplnil ho předseda SPD Tomio Okamura.

Limit pro slevové akce má být součástí zákona o cenách. Jeho definitivní podoba ještě neexistuje, ministr Nekula o ní chce jednat i se zástupci obchodních řetězců a doufá, že najde společnou řeč i s opozicí.

Podívejte se na vyjádření ministra Nekuly ke slevovým akcím:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz