Domácí

Jednání Sněmovny pokračuje. Na programu je zdravotní pojištění

Mimořádné jednání Poslanecké sněmovny, které začalo v úterý dopoledne, pokračuje. Poslanci plánují projednat zrušení pandemické pohotovosti, korespondenční volbu, snížení objemu plateb za státní pojištěnce nebo zrušení EET.

Prvním bodem, který poslanci začali projednávat, byla novela o dokládání udržitelnosti dovážené biomasy. Toto jednání však poslanci přerušili a místo toho se začali zabývat sporným zákonem o snížení plateb za státní pojištěnce.

Toto jednání se protáhlo až do ranních hodin. Poslanci jej přerušili ve čtyři hodiny ráno kvůli "hygienické přestávce", kterou si vyžádalo hnutí ANO a SPD. Jednání pokračuje od 8:00. 

Poslanci schválili zkrácení doby řečnění na dvakrát deset minut. Slibují si od něj urychlení celé schůze.

V případě prosazení zákona o snížení plateb za státní pojištěnce přijde systém zdravotního pojištění o 14 miliard korun. Počítá s tím i státní rozpočet. Podle opozice to však zásadním způsobem zhorší dostupnost zdravotní péče.

Co přinese konec pandemické pohotovosti?

S koncem pandemické pohotovosti mohou zdravotní pojišťovny automaticky opět začít proplácet PCR testy pouze lidem s žádankou od lékaře, potvrdil TN.cz mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. Čechům tak odpadne možnost nechat se jednou měsíčně pro jistotu otestovat třeba před návštěvou zahraničí nebo třeba starších příbuzných. 

Zajít si na PCR test zdarma doposud lidem umožňovalo vyhlášení tzv. pandemické pohotovosti. Toto protikoronavirové opatření se ale rozhodl kabinet Petra Fialy (ODS) minulý týden zrušit. "Vláda navrhuje ukončení stavu pandemické pohotovosti k 3. květnu. Čísla nakažených a hospitalizovaných jsou stále příznivější a není tak nutné v něm nadále setrvávat," oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

​Změnu musí nejprve odhlasovat Sněmovna, která zasedá v úterý. Právě tento den by tak mohl být tím posledním, kdy lidé ještě PCR test zdarma dostanou. Žádné problémy při schvalování se totiž neočekávají. Hnutí SPD Tomia Okamury se snažilo bránit i samotnému schvalování novely pandemického zákona na začátku roku a veškerá jednání na toto téma brzdilo mnohahodinovými obstrukcemi. A výtky tehdy měli i zástupci z hnutí ANO.

Stav pandemické pohotovosti byl zaveden zákonem o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covidu-19, tzv. pandemickým zákonem, loni v únoru. Umožnil přijímat některá protiepidemická opatření bez vyhlášení nouzového stavu. Novelizován byl navzdory kritice o rok později.

Předloha umožnila úřadům nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo studují. Díky restrikcím bylo možné zasáhnout také do počtu návštěvníků v různých zařízeních, do otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor.

V Česku v současné době platí nouzový stav, a to od 4. března (zatím) do konce května. Zaveden byl kvůli migrační vlně uprchlíků z Ukrajiny.

Maximální cena PCR testů

Ministerstvo zdravotnictví s účinností od úterý 8. června vydalo nový cenový předpis, který snížil maximální cenu PCR a antigenních testů pro samoplátce zhruba o polovinu. Lidé tak nyní za PCR test zaplatí nejvýš 814 Kč bez DPH (614 Kč za test a 200 Kč za odběr). Levněji vyjde antigenní test, za který zaplatí maximálně 201 Kč bez DPH. 

Mimo to se budou poslanci zabývat také zákonem o střetu zájmů, jehož novela cílí na vlastnictví médií politiky, zrušením EET, dále korespondenčním hlasováním ve volbách, změnou v zákonu o podporovaných zdrojích energie a také návrhem na zmrazení platby za státní pojištěnce na úroveň loňského roku.

Podívejte se, co zatím přinesla jednání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz