Zahraničí

Rusko údajně chystá útok na další zemi. Kreml už se rozhodl, tvrdí Ukrajinci

Rusko údajně chystá útok na další zemi. Kreml už se rozhodl, tvrdí Ukrajinci
Vojáci z Podněstří Zdroj: Profimedia

Rusko chce podle zdrojů z ukrajinské armády napadnout další evropskou zemi. Má se jednat o Moldavsko, jehož součástí je i proruský útvar Podněstří. Kreml už podle Ukrajinců připravuje výsadek vojáků a uměle vyvolává protesty.

Podle zdrojů z ukrajinské armády plánuje Rusko kolem 9. května, kdy slaví Den vítězství, napadnout další zemi. "Věříme, že Kreml se už rozhodl zaútočit na Moldavsko. Osud Moldavska je velmi důležitý. Pokud jej Rusko dostane pod kontrolu, budeme pro něj vojensky lehčím cílem a ohrožení Ukrajiny bude existenční," řekl zdroj deníku The Times.

Podle ukrajinské armády existuje několik náznaků, že k útoku dojde. Jedním z nich jsou například údajně uměle vyvolané protesty v Kišiněvu. Ukrajinci také tvrdí, že v Tiraspolu, což je hlavní město proruského útvaru Podněstří, zaznamenali vojenskou aktivitu. Přiletět tam z Krymu mají vrtulníky a letouny Iljušin Il-76.

Související obsah

Pokud by Rusové uspěli a Moldavsko ovládli, mohli by ze západu útočit na černomořské přístavní město Oděsa. Podle britské rozvědky může ruská armáda také cílit na stažení části ukrajinských sil na jihozápad země, podkopání prozápadního směřování moldavské prezidentky Mai Sanduové a zastrašení Západu, který by se začal obávat nestability v regionu.

"Samozřejmě tím chtějí dosáhnout rozbití ukrajinských sil na jižní části fronty. Potřebují, aby se Ukrajinci nesrocovali na jihovýchodní části, aby bránili co nejdelší hranici," myslí si bezpečnostní analytik Jiří Vojáček. "Moldávie sousedí s Rumunskem, což je země NATO a rumunští politici už dali najevo, že pokud zaútočí Rusové z Podněstří, nebudou stát stranou," dodal.

Invaze by mohla začít podobně jako ta na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin totiž může podle agentury Ukrinform vyhlásit nezávislost takzvané Podněsterské republiky. Na tomto proruském separatistickém území jsou od 90. let ruští vojáci. Momentálně jich tam zůstalo asi 1 500.

Související obsah

Právě v Podněstří minulý týden tamní separatistická vláda informovala o teroristických útocích. Vyšetřovala například útoky na vysílače v oblasti. "Exploze vysílačů v Podněstří jsou spojeny s proválečnými silami uvnitř regionu," řekla však moldavská prezidentka Sanduová. Podle ukrajinských tajných služeb za útoky stojí Rusové.

Ukrajinské ministerstvo obrany v neděli zveřejnilo titulní stránku podněsterských novin, která volá po tom, aby se vojáci z Podněstří mohli zapojit do války na Ukrajině. Podle magazínu Newsweek se ale pravost této titulní stránky nedá ověřit.

Moldavsko má k dispozici pouze asi 3 200 vojáků. Země je totiž neutrální. Neusiluje tedy ani o vstup do NATO. Chtěla by se však stát členem Evropské unie. 

Vojenský analytik o vytvoření další fronty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz