Domácí

Kramolín se bouří proti ukrajinským Romům. Mají tam bydlet pospolu

Lidé z Kramolína na Třebíčsku nesouhlasí s tím, aby v jejich obci byli ubytováni romští uprchlíci z Ukrajiny. Kramolínské armádní středisko je jedním z vytipovaných míst pro jejich přesunutí a začlenění do společnosti.

Armádní rekreační objekt v Kramolíně na Třebíčsku. Okolo ubytovny je plot s ostnatým drátem. Areál hlídá správce. Objekt se nachází asi kilometr od Kramolína, uvnitř je společenská místnost a pokoje pro 45 lidí.

Právě tam by mohly zamířit desítky romských ukrajinských uprchlíků. Místní jsou proti. Bojí se. "Nesouhlasím, my jsme tady starší lidi a máme z toho strach. Bojíme se, že budou dělat nepořádek," říkají.

Související obsah

V obci nemají ani školu ani školku, i zaměstnání by tu prý uprchlíci hledali jen ztěžka. "Práce pro ně tady rozhodně není, to budou muset někam dojíždět," dodávají místní.

Obec dokonce zaslala Národnímu asistenčnímu centru pro pomoc Ukrajině oficiální nesouhlasné stanovisko s plánovaným využitím ubytovny. Tento týden by se mělo definitivně rozhodnout. Ožehavé téma nechce nikdo moc komentovat.

"Někde ti lidé být musí. A pokud jsou otevřeny hranice pro přijímaní běženců...Bohužel jsme ve stavu války," prohlásil Michal Miko z neziskové organizace Romanonet. "O dalším postupu by se měli poradit hejtmani s ministrem vnitra," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Jakub Veinlich.

Související obsah

"My se jako kraj zajímáme o to, jak ta lokalita je zabezpečena z hlediska prevence, jak bude následovat nějaká integrace," ubezpečil hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

V úvahu zatím připadají tři lokality. Kromě Kramolína jde o podobná zařízení v Jihomoravském a Středočeském kraji.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz