Zahraničí

Přelomové rozhodnutí amerického soudu. Chce zrušit zákon, který legalizuje potraty

K radikálnímu rozhodnutí směřuje americký Nejvyšší soud, který podle serveru Politico plánuje zrušit rozsudek ve věci Roe versus Wade, který legalizoval potraty ve Spojených státech. Tímto krokem by zakázal interrupci v polovině států.

Ženy ve Spojených státech pravděpodobně čeká velká nepříjemnost. Americký Nejvyšší soud totiž podle serveru Politico plánuje zrušit rozsudek z roku 1973 ve věci Roe versus Wade, díky kterému jsou potraty v USA legální. Pokud soud tento rozsudek opravdu zruší, tak ženy v polovině států USA přijdou o právo na interrupci, jelikož v nich bude zakázána.

Podobný únik informací od Nejvyššího soudu je vzácným úkazem. Politico k uniklému dokumentu, ze kterého vzešly informace o projednávání tohoto rozsudku, napsalo, že se jedná o kopii návrhu stanoviska od osoby obeznámené s postupem soudu.

Související obsah

​Poslední měsíce je toto téma probíráno čím dál častěji. Ve státech vedených republikány se už k podobnému opatření pokusili přistoupit. Naposledy se tak stalo v Oklahomě, kde zákonodárci schválili návrh zákona, který zakazuje potraty po zjištění srdečního tepu plodu. To je obvykle kolem šestého týdne těhotenství.

V evropských zemích jsou potraty převážně legální, a to na požádání. Výjimkou jsou však Malta, Andorra, Gibraltar a San Marino, kde jsou legální pouze v případě zákroků nutných k záchraně života matky.

Související obsah

​V Lichtenštejnsku jsou legální v případě ohrožení života a zdraví matky. To stejné platí i v Monaku, které je benevolentnější, jelikož může matka na potrat i v případě, že byl plod počat při znásilnění nebo s vývojovou poruchou. Úplný zákaz potratů platí ve Vatikánu.

Vlnu protestů v loňském roce zaznamenalo sousední Polsko, kde je kvůli rozhodnutí Ústavního soudu možné podstoupit interrupci pouze v případě, že k otěhotnění došlo znásilněním, popřípadě incestem. Dále je možné jít na potrat, pokud se žena dostala do ohrožení zdraví či života. Stejnou možnost mají i ty, u kterých je podezření na vážné poškození plodu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz