Domácí

Finanční úřad zmrazil majetek ostravské ocelárny. Dopadly na ni sankce

Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské ocelárny Vítkovice Steel. Důvodem pro zablokování firmy s více než 900 zaměstnanci jsou sankce namířené vůči Rusku a Bělorusku. Skutečnými majiteli ocelářské společnosti totiž mají být akcionáři z Ruska.

Sankce vůči Rusku dopadly i na českou firmu Vítkovice Steel, která je jedním z největších zaměstnavatelů na Ostravsku. Ocelářské společnosti zmrazil v úterý majetek Finanční analytický úřad. Firma se k zablokování majetku zatím nevyjádřila.

Právě vazby na Rusko mají být důvodem, proč FAÚ majetek firmy zmrazil. "Na sankčních seznamech jsou osoby ruské a běloruské národnosti, které vlastní majetek v zemích EU. FAÚ vydal předběžné opatření, kterým de facto zmrazil procentní podíl ve společnosti Vítkovice Steel," uvedla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

Související obsah

Zmrazení majetku znamená, že s ním vlastník nemůže nijak nakládat, i když mu je stále ponechán. "Pro firmu to znamená, že může dál fungovat a provádět podnikatelskou činnost a platit své zaměstnance. Nesmí však vyplácet dividendy či majetek například prodat nebo pronajmout," vysvětlila Lagronová.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou nyní v ohrožení pozice více než 900 zaměstnanců, kteří ve firmě pracují, i pověst firmy. "Pokud blokace majetku Vítkovice Steel, tedy důsledek sankcí, nebude jen přechodnou záležitostí, podnik získá natolik neblahé stigma, že se mu budou dosavadní i potenciální obchodní partneři vyhýbat," myslí si Kovanda.

Související obsah

Ministerstvo financí také nevyloučilo, že podobný osud postihne další české firmy. "Sankční seznamy se neustále rozšiřují a FAÚ stále monitoruje veškeré společnosti, které by se na těchto seznamech mohly objevit. Může tak dojít ke zmrazení části majetku či bankovních účtů," dodala Lagronová.

O ruských majitelích ocelářské firmy již dříve psal portál Info.cz. Podle něj existuje spojitost mezi společností a ruskou státní rozvojovou bankou VEB, která byla mezi prvními ruskými organizacemi, na něž Evropská unie uvalila sankce. Ocelářská firma však napojení na VEB již dříve odmítla.

Ocelárny Vítkovice Steel se soustředí především na výrobu tlustých plechů, které se následně používají například při konstrukci mostů nebo protipovodňových zařízení. Kromě nich produkuje také plechové výpalky určené k montáži strojních dílů. Více než 70 procent výrobků putuje do zahraničí.

Už v listopadu roku 2020 měla ocelárna problém poté, co ji odpojili dodavatelé od elektřiny kvůli dluhům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz