Zahraničí

Putinova tajná zbraň může všechno změnit. Prý by zničila celou Evropu

Putinova tajná zbraň může všechno změnit. Prý by zničila celou Evropu
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rusové nedávno otestovali novou mezikontinentální balistickou střelu. Mnozí experti ji považují za tajnou zbraň Vladimira Putina, kterou by dokázal zvrátit nepříznivý vývoj války. Svět s obavami upíná pozornost k 9. květnu, kdy šéf Kremlu u příležitosti výročí kapitulace nacistického Německa pronese projev na Rudém náměstí v Moskvě.

Severoatlantická aliance (NATO) jí přezdívá Satan II, Rusové si ji pojmenovali RS-28 Sarmat. Údajně nejmodernější mezikontinentální balistická střela dokáže zasáhnout jakékoliv místo v Evropě i Spojených státech. A to zničit nukleární hlavicí, kterou by nesla.

Rusko ji koncem dubna otestovalo, připomněl portál Metro, a brzy se má stát součástí armádního arzenálu. Zvládne nést až 10 tun výbušnin a překonat téměř 18 tisíc kilometrů. Do Paříže by doletěla za pouhých 200 vteřin. 

Je to zbraň, která NATO zejména kvůli událostem na Ukrajině znepokojuje. Případným použitím této střely by Putin podle všeho mohl potenciálně zvrátit válečný vývoj, který by neodpovídal jeho představám. Tento týden měl navíc převzít naprostou kontrolu nad řízením "speciální vojenské operace" na Ukrajině, píše list Mirror.

Související obsah

Průběh rusko-ukrajinského konfliktu by se mohl výrazně proměnit po 9. květnu, kdy si Rusko připomíná kapitulaci nacistického Německa a konec druhé světové války. "Nepřekvapilo by mě, kdyby na Den vítězství vyhlásil, že Rusko je ve válce se světovými nacisty a že potřebuje mobilizovat," řekl rádiu LBC britský ministr zahraničí Ben Wallace.

Putin má 9. května pronést zásadní projev. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz