Ekonomika

Potravinová soběstačnost Česka se snižuje. Jídlo nemá kdo zpracovat

Vláda chystá lepší podmínky pro malé a střední zemědělce. Důvodem je snižující se potravinová soběstačnost Česka. Podle odborníků za to může válka na Ukrajině, nedostatek lokálních zpracovatelů a nízká konkurence. I proto ceny letí vzhůru. Zahraniční zemědělci mají také často lepší podmínky než ti tuzemští.

Česko je podle odborníků v současnosti zhruba ze 70 procent soběstačné. Problémem prý je, že vyprodukované potraviny nemá v tuzemsku kdo zpracovat.

"Neumí tu svojí produkci, přesněji nadprodukci, doma zpracovat," uvedl Jan Štefl z Asociace soukromého zemědělství. "Třeba u mléka vyrobíme až 130 procent naší spotřeby, ale české mlékárny dokážou zpracovat jen 80 procent, podobně je to u hovězího masa," vysvětlil.

"Jsme soběstační v mléčných výrobcích, v produkci mléka, jsme celkem soběstační i v produkci obilí pro potravinářské účely. Nejsme soběstační ve výrobě vepřového, drůbežího masa," prohlásil zemědělec Josef Stehlík.

Související obsah

V Česku klesla třeba produkce vepřového. Češi totiž nebyli schopní zareagovat na zahraniční konkurenci, kde mají větší podporu malí a střední zemědělci. "Domácí porážky, domácí zpracování, malá řeznictví, malá uzenářství, vytváření přirozeného konkurenční prostředí, proto také není u cen potravin tak velká inflace," myslí si Štefl.

Ministerstvo zemědělství to chce napravit a od příštího roku chystá podporu lokálních zemědělců. "Chceme podpořit prodej koncovým zákazníkům, ať už ze dvora nebo formou nějakých podnikových prodejen, ale také sdružování zemědělců do odbytových družstev tak, aby měli významnější postavení na trhu," avizoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Související obsah

"Nejmenší soběstačnost – a není to asi překvapivé s ohledem na klima – je u ovoce a zeleniny," upozornil ekonom Petr Studnička. Ovoce a zeleninu dovážíme zhruba z 60 procent. Soběstačnost ale snižuje i levná produkce v zahraničí, dražší tuzemské jablko prý Češi nechtějí.

"Může dojít k omezování sadů nebo dokonce k ukončování chovů a pak soběstačnost České republiky může klesnout skutečně o desítky procentních bodů," varovala Barbora Pánková z Agrární komory.

Soběstačnost Česka klesá i v případě řepky, právě ta by teď mohla nahradit slunečnice, kterých je nedostatek kvůli válce na Ukrajině. Zcela závislí jsme třeba na dovozu rýže, ořechů nebo kávy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz