Zahraničí

Američané vyšli do ulic. Bojí se zákazu potratů

Předseda Nejvyššího soudu USA potvrdil, že dokument, který doporučuje předat zákonnou úpravu potratů do agendy jednotlivých amerických států, je pravý. Jak se dostal na veřejnost, teď bude soud vyšetřovat. Po téměř celých Spojených státech amerických vyšli do ulic lidé, kteří si přejí, aby právo žen na ukončení těhotenství zůstalo v platnosti.

Útok na nezávislý soud. Tak označují členové republikánské strany únik soudního návrhu na zrušení rozsudku z roku 1973, který ženám garantuje právo na volbu přerušit těhotenství. Zrušení rozsudku by umožnilo americkým státům rozhodovat jednotlivě.

"Doufám, že s tím, kdo dokument vypustil, bude naloženo tak přísně, jak to zákon dovolí. Pravděpodobně ho brzy najdeme vzhledem k omezenému počtu lidí, kteří mají k těmto dokumentům přístup," má jasno předseda republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell.

Související obsah

Podle demokratů jde o dlouho připravovaný plán republikánů, kteří si údajně měli na soudcovskou lavici dosadit ty správné lidi. "Republikáni to naplánovali. Pečlivě si tyto soudce Nejvyššího soudu vybírali. Chtěli mít většinu, která by dokázala zavést něco, co většina Američanů nechce," tvrdí senátorka Elizabeth Warrenová.

Podle průzkumu jsou dvě třetiny obyvatel pro zachování práva žen na ukončení těhotenství. Proti zrušení téměř půl století starého rozsudku se dokonce vyslovilo více než 40 % republikánů. Odsoudil ho i prezident Joe Biden, který zároveň slíbil, že udělá vše pro to, aby ženám právo na volbu zajistil.

"Podle mého názoru by to mohlo zajít mnohem dál. Jde o mnohem víc. Sahá to do dalších základních práv. Právo uzavřít sňatek. Právo rozhodnout celou řadu věcí," řekl prezident Joe Biden.

Po téměř celých Spojených státech se konají velké protesty. Ten největší se koná přímo před budovou soudu, kde se sešlo více než 1 000 lidí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz