Zahraničí

Nechutné řádění ruských vojáků. Podle OSN měli znásilňovat muže i chlapce

Nechutné řádění ruských vojáků. Podle OSN měli znásilňovat muže i chlapce
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Organizace spojených národů (OSN) má informace o tom, že ruští vojáci na Ukrajině znásilňovali lidi. Zločinů se měli dopouštět i na mužích a chlapcích. Pro ty je podle zástupkyně OSN pro sexuální násilí ve válce Primily Pattenové ještě těžší znásilnění nahlásit.

"Obdržela jsem zatím nepotvrzené zprávy o sexuálním násilí vůči mužům a chlapcům na Ukrajině," prohlásila na úterní tiskové konferenci v Kyjevě Pattenová. Podle ukrajinské generální prokurátorky Iryny Venediktové páchali ruští vojáci tyto zločiny vůči ženám i mužům od dětí až po staré lidi, upozornil deník The Guardian.

Pattenová vyzvala všechny přeživší znásilnění, aby nahlásili, co se jim stalo. Chápe ale, že to není tak lehké. "Pro ženy a děvčata je těžké znásilnění nahlásit. Jedním z důvodů je společenské stigma. Často je to ale ještě těžší pro muže a chlapce. Musíme vytvořit bezpečné prostředí pro všechny oběti, aby hlásily případy sexuálního násilí," řekla.

Na Ukrajině momentálně vyšetřují desítky případů znásilnění ruskými vojáky. Podle Pattenové jde ale pouze o špičku ledovce. Předpokládá, že velká část ještě nahlášena není. 

Související obsah

Prokurátorka Venediktová v úterý sdělila, že jen v Irpini, kterou ruští vojáci několik týdnů okupovali, mluvila s 228 svědky. Ti jí řekli o hromadných znásilněních, vyhrožování zbraněmi či znásilněních před dětmi. Podle deníku Daily Mail zároveň obvinila Rusko z toho, že sexuální násilí používá jako součást válečné taktiky.

"Chtějí vyděsit společnost a udělat cokoli, aby donutili Ukrajinu kapitulovat," myslí si prokurátorka. S tím souhlasí i zástupkyně OSN Pattenová. "Je to velmi efektivní, protože neublíží jen oběti, ale celé rodině a komunitě. Je to součást biologické a psychologické války," uvedla.

Související obsah

Některé oběti zůstaly na Ukrajině. Velká část jich už ale utekla do zahraničí. OSN momentálně spolupracuje s ukrajinskou vládou, aby pomohla poskytnout podporu přeživším. Také ale pomáhá s vyšetřováním, aby zločinci mohli stanout před soudem.

Ukrajinští vyšetřovatelé tvrdí, že už některé zločince z ruské armády identifikovali. V zemi jsou už i forenzní specialisté z Nizozemska či Francie. Není ale jisté, že se podaří pachatele potrestat. Moskva totiž jakékoli válečné zločiny na Ukrajině popírá. Je tedy pravděpodobné, že je bude chránit.

Ukrajinci objevili desítky mrtvých civilistů v Buči:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz