Zahraničí

Putin a jeho děsivé plány s Evropou. Pět zásadních výroků o budoucnosti

Putin a jeho děsivé plány s Evropou. Pět zásadních výroků o budoucnosti
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Rusko-ukrajinská válka trvá přes dva měsíce a její konec zůstává v nedohlednu. A mnozí experti se domnívají, že na západních hranicích svého menšího souseda se Vladimir Putin nezastaví. Napovídá tomu řada výroků samotného šéfa Kremlu a jeho spolupracovníků nebo předpovědí odborníků. Čemu by se měla Evropa snažit předejít?

Vladimir Putin je v čele Ruska od roku 1999. A vypadá to, že do důchodu se nechystá. Redakce TN.cz vybrala pět zásadních výroků, které pomohou pochopit plány ruského prezidenta na proměnu mezinárodního pořádku.

1. "Rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa 20. století," prohlásil šéf Kremlu už v roce 2005, připomněl list NBC News. A tenhle výrok je alfou a omegou všech dalších kroků Vladimira Putina. Oživit slávu a velikost sovětského impéria chce ruský prezident podle nespočtu politologů.

2. "Když se někdo rozhodne vymazat Rusko ze světa, máme legální právo na to odpovědět. Ano, bude to katastrofa pro lidstvo a pro celý svět. Ale jsem ruským občanem a hlavou státu. Na co potřebujeme svět, když na něm Rusko nebude?" Putin to řekl v televizním dokumentu z roku 2018, píše BBC. O čtyři roky později rozpoutal otevřený konflikt na Ukrajině a Západu opakovaně hrozí použitím jaderných zbraní.

Související obsah

3. "Nejdůležitější bude změnit krvavé a falešné mýty, které teď mají Ukrajinci v hlavách. Je to v zájmu budoucích generací, aby žily v míru. A v zájmu příležitosti konečně vybudovat otevřenou Eurasii od Lisabonu po Vladivostok," napsal začátkem dubna na sociální síti Telegram ruský expremiér Dmitrij Medveděv. Upozornil na to Daily Mail. Odpovídá to dlouholeté fascinaci ruského prezidenta Sovětským svazem, kterému věrně sloužil coby agent kontrarozvědky KGB.

4. "Jestliže západní národy zhoršily situaci na Ukrajině, budou čelit následkům," řekl Putin podle Daily Mailu v polovině dubna. Jednalo se o přímou reakci na pomoc států Severoatlantické aliance (NATO) válkou zmítané Ukrajině. Posílají jí humanitární i vojenskou pomoc.

Související obsah

5. Až bude Putin hotový doma i s Ukrajinou, pozornost upne na zbytek Evropy. Je o tom přesvědčena celá řada expertů. "Bude chtít úplně rozbít samotnou podstatu Ruska, bude to útok na občanskou společnost. Chystá se na regulérní celostátní čistky," domnívá se znalec ruských poměrů Roger Boyes. Informoval o tom deník Mirror

Operace na Ukrajině byla podle Putina nevyhnutelná:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz