Zahraničí

Slovenští poslanci nevydali expremiéra Fica. Do vazby nepůjde

Slovenští poslanci nevydali expremiéra Fica. Do vazby nepůjde
Robert Fico | Zdroj: tvnoviny.sk

Bývalý slovenský premiér Robert Fico nepůjde do vazby. Slovenský parlament ve středu nesouhlasil s jeho vydáním. Fico je podezřelý z toho, že v době, kdy byl u moci, zneužíval policii a finanční správu proti politickým oponentům.

Slovenští poslanci nesouhlasí s vydáním Fica k vazebnímu stíhání. Ze 150 zákonodárců jich podpořilo vydání 74, proti bylo 49, zdrželo se 19 a osm nehlasovalo, upozornila TV Markíza.

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) obvinila Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny. Také jsou obvinění z trestného činu ohrožení daňového tajemství.

Kaliňák už je ve vazbě, Fico však zůstává na svobodě. Bývalý ministr vnitra už totiž není poslancem, není tedy potřeba souhlas parlamentu.

Související obsah

Slovenská prokuratura tvrdí, že Fico může na svobodě ovlivňovat svědky. Bývalý slovenský premiér se brání tím, že obvinění má politický podtext. "Já jsem se nikdy nebránil a nebudu se bránit žádnému vyšetřování. Ale nenecháme se zavírat jako slípky jen proto, abyste nám zavřeli ústa," řekl.

Pro návrh na vydání nehlasoval nikdo z opozice. Pro hlasovali všichni poslanci koaličních stran Za ľudí a SaS. Z největší vládní strany OĽANO hlasovali pro vydání všichni kromě Kataríny Hatrákové, která se zdržela, a Romany Tabak, která nehlasovala. Všichni poslanci strany Sme rodina se zdrželi.

Reportáž o obvinění Kaliňáka a Fica z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz