Domácí

Zvyšují se zálohy na elektřinu. Řadě domácností se zvednou až o třetinu

Většina dodavatelů energií už zdražila. Ačkoliv jednotlivé společnosti zvyšují ceny o různé částky, jedno mají společné. Klientům ve většině případů stoupají i zálohy na energie. Někteří si prý o jejich zvýšení automaticky požádali sami, aby se vyhnuli vysokému nedoplatku po ročním vyúčtování.

Řada domácností se musí vypořádat se zvýšením záloh až o třetinu. Už tak špatnou situaci na energetickém trhu ještě zhoršil konflikt na Ukrajině a ani ty společnosti, které zdražení odkládaly, se mu nevyhnuly.

"Na nejběžnějším produktu faktura byla v minulém roce v průměru asi 10 tisíc korun, letos se to zvedlo zhruba o třetinu, to znamená na 13 tisíc. Úplně stejným způsobem se upravily zálohy," uvedl mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.

"Letos jsme zdražovali jako poslední, a to k 1. dubnu. Průměrná měsíční platba se zvedla zhruba o 25 procent. Zdražovali jsem elektřinu od 1. dubna o 25 procent a plyn od 1. května asi o 30 procent. Fixované ceny držíme, pokud jsme se zavázali k nějaké ceně, tak se chováme seriózně," sdělil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Související obsah

"Předpokládáme, že zvýšení záloh se letos dotkne zhruba 500 tisíc zákazníků, zhruba polovina z nich už má zvýšené platby nastavené, ať už to bylo z našeho popudu, nebo se k tomu uchýlili z vlastní iniciativy," řekla mluvčí skupiny E.ON Martina Slavíková.

Zálohy si teď plánuje navýšit i pan Prostředník, chce předejít vysokému jednorázovému nedoplatku po ročním vyúčtování. "Peníze najednou investovat potom, to nepřichází v úvahu. My jsme udělali ze začátku opatření, že jsme v celém domě vyměnili žárovky klasické za ledkové, takže máme pětinovou, šestinovou spotřebu a kde to jde, tak šetříme, jak se dá," prohlásil.

Související obsah

I přes navýšení záloh prý zatím většina zákazníků nemá problém s jejich uhrazením. "Musím říct, že platební morálka našich zákazníků je dobrá a neevidujeme nějaké nedoplatky," prozradil mluvčí Pražské energetiky.

"V tuhle chvíli zatím nepozorujeme žádný nárůst dlužníků ani dluhů v meziročním srovnání, ale očekáváme, že k tomu dojde a předpokládáme, že ten nárůst bude vidět v druhé polovině tohoto roku," avizovala mluvčí skupiny E.ON.

Dodavatelé ale zaznamenali zvýšený zájem o splátkové kalendáře. Klientům také doporučují, aby se nebáli požádat o státní podporu. 

Lze očekávat další zdražování elektřiny a plynu o desítky procent:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz