Domácí

Strach ze zákazu potratů. Poslankyně se vyjádřily k případným změnám v Česku

Rozhodnutí amerického soudu o potratech pobouřilo nejenom ženy v USA, ale i v Evropě. Náznaky, že by se pravidla pro interrupce mohla změnit i ve státech Evropské unie, už se objevují například v Polsku.

Útok na nezávislý soud. Tak označují členové republikánské strany únik soudního návrhu na zrušení rozsudku z roku 1973, který ženám garantuje právo na volbu přerušit těhotenství. Zrušení rozsudku by umožnilo americkým státům rozhodovat jednotlivě.

Interrupce v České republice je legální až do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne těhotenství. V případě závažných zdravotních problémů je potrat možný kdykoliv.

"Nevidím důvod, proč bychom zákon měli měnit. Mnozí s tím mohou mít etický problém, ale ani tak nevidím důvod, proč zákon otvírat," vyjádřila se k problematice potratů poslankyně za ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš.

"Něco takového je návrat do středověku, ženy by stejně vyhledávaly pomoc jinde a z historie víme, že to vedlo akorát ke zranění žen a často ta zranění byla fatální," upozornila poslankyně Karla Maříková (SPD).

V roce 2020, za který jsou poslední dostupná data, ženy v Česku podstoupily asi 16 900 potratů. Počet dlouhodobě klesá, o deset let dříve jich bylo téměř 24 tisíc.

"Když už je žena donucena podstoupit potrat, tak to není příjemné pro nikoho. Myslím si, že by to stále mělo zůstat legální tak, jak je to nastaveno v Česku," řekla poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL). ​"Já osobně si myslím, že každé dítě by mělo mít právo na to, aby bylo porozeno. Zákaz, aby matka nesměla jít na potrat, ale není řešením," reagovala poslankyně za ANO Helena Válková.

Související obsah

Velice přísná pravidla pro potraty jsou v Polsku, kde je teď možné těhotenství legálně ukončit jedině tehdy, když je důsledkem znásilnění či incestu, nebo když ohrožuje matčin život. Lékaři ale podle médií ve strachu z postihu raději odmítají uskutečnit potrat i v případech, kdy je matka v ohrožení života.

Kvůli zákazu už zemřelo několik žen, což v zemi spustilo velké protesty. Podle kritiků ale vede tvrdá norma jen k takzvané potratové turistice. Tisíce Polek už nyní každý rok podstoupí interrupci v zahraničí.

Zpřísnění pravidel pro interrupce je tématem i na Slovensku. Křesťanská unie chtěla prosadit novelu, která obsahovala především prodloužení povinného času na přemýšlení ženy o ukončení těhotenství. Úprava nakonec neprošla jen velmi těsně.

Američané se bouří proti změnám týkajících se práva na potrat:

lud, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz