Domácí

Zdražování zasáhne i obědy pro školáky. Jídelnám chybí peníze

Zdražování zasáhne i obědy pro školáky. Jídelnám chybí peníze
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Kvůli inflaci se prodraží i školní obědy. Jídelny už částečně ke zvýšení cen přistoupily. Někde rodiče za obědy zaplatí o dvě koruny více, jinde dokonce o čtyři. Provozovatelé však předpokládají, že jde jen o začátek. O děti v hmotné nouzi se ale stát postará.

Školní jídelny už nemohou nadále udržovat původní ceny obědů a musí přikročit k jejich navýšení, i když část rostoucích nákladů hradí stát.

"Samozřejmě jsme museli zvednout cenu obědů, suroviny se zvedají a také všechny náklady, tak to nelze nechat na stejné ceně. Obědy jsme zdražili o 2 koruny, rodiče tedy podle věku žáka hradí od 32 do 36 korun za oběd," sdělila redakci TN.cz ředitelka jedné z brněnských školních jídelen Růžena Žižlavská.

Související obsah

"Zdražovali jsme, protože vysoké ceny potravin už není možné utáhnout, zvýšili jsme cenu o 4 koruny za dětský oběd," popsala situaci na Opavsku zástupkyně ředitele několika stravovacích zařízení Pavla Jarcovjáková. Průměrně tam oběd stojí 28 korun. Podobné navýšení plateb rodičů za obědy zaznamenaly i základní školy v Praze či v Plzni.

"Ceny se zvyšují určitě. Zatímco v říjnu 2021 byla u věkové kategorie 15 let a víc nejčastější cena oběda 28 až 31 Kč, v únoru 2022 už to bylo v pásmu 30 až 33 Kč. Aktuální data nemám k dispozici, ale nahlédnutím na stránky různých jídelen jsem zjistil, že v této věkové kategorii je to velmi často více než 30 Kč, i kolem 33 Kč, ale také 35 až 40 Kč," shrnul situaci pro TN.cz na základě průzkumů serveru Jídelny.cz Pavel Ludvík, který je vedoucím zpravodajství tohoto portálu.

"Ministerstvo školství monitoruje současnou situaci s růstem cen potravin i školních obědů. V tuto chvíli jsou finanční limity dle vyhlášek dostačující. Školy se snaží udržet ceny obědů do konce školního roku v nezměněné výši. V případě potřeby je MŠMT schopno pružně reagovat na případný výrazný nárůst cen potravin právě navýšením finančních limitů uvedených ve vyhlášce," tvrdí tisková mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.   

Související obsah

Pro děti, jejichž rodiče se ocitli ve hmotné nouzi, stát i kraje vyhlašují různé dotační programy. Na Opavsku čerpají například dotace programu Women for women nebo Moravskoslezského kraje. Ministerstvo školství vyhradilo další prostředky na podporu stravování žáků.

"Pro děti v hmotné nouzi MŠMT každoročně vyhlašuje dotační výzvu na podporu školního stravování žáků základních škol. Okruh možných příjemců dotace pro rok 2022 je rozšířen o žáky přicházející do České republiky z důvodu konfliktu na Ukrajině," doplnila Aneta Lednová a dodala, že za letošní rok se jedná o finanční prostředky ve výši 60 milionů korun.

Související obsah

Podle ministerstva by se zvyšování cen obědů nemělo podepsat na jejich kvalitě a zdravé vyváženosti jídel, neboť ta je kontrolována Českou školní inspekcí a krajskými hygienickými stanicemi.

Pavel Ludvík z webu Jidelny.cz prozradil, na čem školní jídelny nejčastěji šetří. "Pokud se školní jídelně nedostává dostatek peněz, obvykle začne podávat méně mléčných doplňků, ovoce a zeleninových salátů. Ovšem může to dělat jen v omezené míře, protože zařazování těchto potravin do jídelníčku je hlídáno výživovými normami. Jakmile je přestane z finančních důvodů plnit, musí jídlo zdražit," vysvětlil.

Další vlna zdražování zasáhne prakticky všechny sektory (2/2022): 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz