Ekonomika

ČNB opět zvýšila úrokové sazby. Zdražování bude pokračovat, předpokládá

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Vyšplhá se tedy na 5,75 %, což znamená nejvýše od roku 1999. Průměrnou inflaci předpokládá letos 13,1 %.

"Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 5,75 %," oznámila ve čtvrtek mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od roku 1999. Na tiskové konferenci to potvrdil guvernér ČNB Jiří Rusnok.

"Pro zvýšení hlasovalo pět členů bankovní rady, dva byli pro ponechání současné sazby," řekl Rusnok. "Invaze Ruska na Ukrajinu vede ke zpomalení světové ekonomiky a bude vystavena vyšším inflačním tlakům," prohlásil. Zvyšuje se podle něj například výhled cen ropy i plynu. Na příštích měnových zasedáních bankovní rady se podle Rusnoka můžou úrokové sazby ještě zvýšit. 

Ekonom David Marek se vyjádřil ke zvýšení úrokových sazeb:

Úrokové sazby se už teď mohly zvýšit ještě více. "V základním scénáři centrální banka nastavuje úrokové sazby za účelem plnění dvouprocentního cíle na standardním horizontu měnové politiky. Bankovní rada nicméně rozhodla zpřísnit měnovou politiku o něco mírněji, než uvádí základní scénář. V kontextu výrazných a obousměrných rizik přihlédla mimo jiné k vyznění scénáře se vzdálenějším horizontem měnové politiky oproti jeho standardnímu nastavení," sdělil Rusnok.

"Růst HDP výrazně zpomalí," avizoval Rusnok. Podle něj se sníží kupní síla českých domácností. Situace se zlepší příští rok, předpokládá.

Související obsah

ČNB také očekává, že prudké zdražování neskončí, letos odhaduje průměrnou inflaci na 13,1 %. Odhad růstu ekonomiky zhoršila na 0,8 %.

"Konsensus analytiků čekal růst sazeb o 0,5 procentního bodu, tržní sazby měly částečně zaceněnou i možnost vyššího růstu sazeb. Dnešní rozhodnutí ČNB však bylo pro trh překvapením, na což zareagovala koruna posílením pod hranici 24,6 koruny za euro,uvedl v reakci na středeční krok ekonom Jakub Seidler.

Související obsah

Tímto krokem se ČNB snaží bojovat s inflací. "Neobává se přílišného zpomalení reálné ekonomiky," myslí si Seidler. 

"Současný vývoj je důsledkem války na Ukrajině zatížen výraznou nejistotou a má citelnější stagflační charakter, to znamená, že jde ve směru vyšší inflace a slabšího růstu ekonomiky," vysvětlil Seidler. "Otázkou pro centrální banku tak je, jak nakombinovat utahování měnové politiky, aby plnila svůj mandát, ale na druhou stranu příliš nezchladila reálnou ekonomiku. Ta v současné situaci zažívá řadu dalších nepříznivých šoků v oblasti energetiky či nedostatku materiálů," dodal. Podle Seidlera čtvrteční rozhodnutí značí, že je pro ČNB důležitější krotit inflaci.

Související obsah

Kvůli kroku ČNB pravděpodobně zdraží hypotéky. "Další růst úroků zhorší podmínky pro poskytování úvěrů. Do problémů se mohou dostat lidé, kteří se chystají refinancovat své hypotéky. Vlivem vyšších úrokových sazeb se jim zvýší měsíční splátky," sdělil ekonom Štěpán Křeček. "Rovněž se prodraží financování státního dluhu, který v koronavirové době výrazně narostl," dodal.

Také lombardní sazbu, podle které si komerční banky půjčují u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zvýšila ČNB o 0,75 procentního bodu na 6,75 %. Diskontní sazbu zvýšila také o 0,75 procentního bodu na 4,75 %. Na tuto částku jsou například navázaná penále za nesplacené úvěry. 

Vyjádření ekonoma Štěpána Křečka ke zvýšení úrokových sazeb:

Co říkají lidé na nejvyšší základní úrokovou sazbu?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz