Ekonomika

Rusnok je ekonomický škůdce, řekl Babiš. Sám má přitom máslo na hlavě, míní ekonomka

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středeční Snídani s Novou ostře pustil do guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka kvůli inflaci a úrokovým sazbám centrální banky.

"Pan Rusnok je jeden z největších škůdců naší ekonomiky, škodí občanům. Nevím, jestli máte hypotéky, ale kvůli tomu, co dělá ČNB – čím více navyšuje úroky, tím je vyšší inflace – takže mu to zkrátka nefunguje," prohlásil expremiér a poslanec Andrej Babiš (ANO) ve středu v pořadu Snídaně s Novou. Podle Babiše je inflace globální problém a ČNB ani Rusnok nemají vliv na ceny ropy či plynu.

K Babišovým výrokům požádala redakce TN.cz o vyjádření přímo centrální banku. "ČNB necítí potřebu vyjadřovat se ke každému výroku politiků na adresu ČNB, který je navíc v příkrém rozporu s ekonomickou teorií i praxí. ČNB považuje za vhodné pouze uvést na pravou míru chybnou informaci podanou divákům TV Nova panem Babišem, a sice, že čím vyšší jsou sazby, tím vyšší je inflace. Toto samozřejmě není pravda – růst sazeb působí naopak, tedy proti inflaci, i když ne okamžitě, ale až se zhruba ročním zpožděním. Proto na současné inflaci ještě není možné pozorovat hlavní účinky vyšší ceny peněz nastavené centrální bankou. Od druhého pololetí letošního roku však začne inflace v ČR klesat dříve, a to rychleji než jinde," uvedla mluvčí banky Markéta Fišerová.

Související obsah

​Babišova prohlášení o inflaci, ale také k tomu, jak se dařilo českým institucím a představitelům růst cen brzdit, se vyjádřila také ekonomka Markéta Šichtařová. "Samozřejmě neplatí, že čím jsou vyšší úroky, tím je vyšší inflace, to je nesmysl. Pan Babiš tím ale asi chtěl naznačit tu časovou souslednost, ne že je v důsledku vyšších úrokových sazeb vyšší inflace," ujasnila.

Za vysokou inflací může podle ní stát mimo jiné i vláda Andreje Babiše a centrální banka. "Máslo má na hlavě předchozí vláda, minimálně napůl s centrální bankou, ty si mohou podat ruce. Centrální banka dlouhodobě držela velmi nízké úrokové sazby a vláda se během covidu enormně zadlužila," přiblížila.

Boj proti zdražování

Co se krocení inflace týče, i přes kritizování ostatních se podle Šichtařové Babiš příliš neblýskl. "Jak pan Babiš říkal, že se panu Rusnokovi s inflací nedaří, tak jemu se také během posledních dvou let moc nezadařilo. Jakým způsobem on cpal peníze do oběhu a jak navýšil schodky státního rozpočtu, tak se hodně na té inflaci podepsal, minimálně několika procentními body. Kdyby na konci covidové vlny v roce 2021 nebyla rekordní výše úspor domácností, tak by rozhodně nemohla být inflace, jaká je teď," srovnala.

Šichtařová vyjmenovala dvě věci, které lze proti vysoké inflaci udělat, a to zvýšit úrokové sazby a současně s tím snížit množství peněz v oběhu tím, že vláda začne snižovat veřejný dluh.

"Svoje už centrální banka dělá, vláda to zatím moc nedělá. Ale i kdyby se přetrhly, tak to s tou inflací moc nehnou, ony ji mohou jen brzdit. Jsme třeba schopní ovlivnit, jestli bude inflace 12 nebo 15 procent, ale rozhodně nejsme schopní způsobit, aby byla třeba na 2 procentech," vysvětlila ekonomka.

Podívejte se na rozhovor TV Nova s předsedou Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým, který se vyjádřil ke zdražování a inflaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz