Domácí

Česko dostane výjimku z embarga na ruskou ropu, navrhla Evropská komise

Evropská komise navrhla pro Českou republiku výjimku z embarga na ruskou ropu, a to do poloviny roku 2024. Oznámila to agentura Reuters. V rámci změn plánu na embargo se mají obdobného ústupku dočkat i Maďarsko a Slovensko.

Evropská komise upravila návrh embarga na ruskou ropu tak, aby prodloužila období, než vstoupí v platnost pro Maďarsko, Slovensko a Českou republiku, řekly v pátek agentuře Reuters dva zdroje.

Česko má dostat výjimku do poloviny roku 2024, další dva zmiňované státy získají podle návrhu ještě půlrok navíc. Ani jedna ze tří zemí však nebude smět prodávat ruskou ropu jiným státům.

EU se těmito ústupky snaží získat na svou stranu zdráhavé státy, které jsou na dovozu ruské ropy zatím závislé. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že dojít k jednotné dohodě ohledně ropných sankcí není snadné a může to trvat i několik dní. Zároveň ale dodala, že je přesvědčená, že všechny unijní státy se nakonec dohodnou.

Související obsah

Evropská komise ve středu představila návrh, kterým chce do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Maďarsko ale avizovalo, že nemůže přijmout změnu týkající se sankcí na dovoz ruské ropy v takové podobě. Podle premiéra Viktora Orbána by šlo o "atomovou bombu" svrženou na maďarskou ekonomiku.

Upravené podmínky mají projednat na pátečním setkání v Bruselu diplomaté jednotlivých členských zemí. Zahrnují mimo jiné tříměsíční přechod před zavedením zákazu lodních služeb pro přepravu ruské ropy namísto původního jednoho měsíce. To by také znamenalo pomoc s investicemi do modernizace ropné infrastruktury a zmírnění dopadu sankcí.

Situaci okomentoval politolog Petr Sokol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz