Domácí

Rusko hrozí uzavřením ropovodů. Hlavně neskladujte naftu doma, radí odborník

Rusko hrozí uzavřením ropovodů. Hlavně neskladujte naftu doma, radí odborník
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Rusko kvůli záchraně své měny hrozí, že pokud nebude Evropa platit za energie rublem, uzavře kohoutky u ropovodů. Jak by se Česka dotklo, pokud by do něj přestala proudit ruská ropa, a co mají dělat řadoví motoristé, na to se redakce TN.cz ptala odborníků.

Případné dopady přerušení dodávek ruské ropy do Česka by znamenaly nemálo obtíží. "Pokud budou zastaveny dodávky ropy ropovodem Družba, bude dle mého názoru Česko jednou z nejpostiženějších zemí, nebude-li na tom nakonec nejhůře z celé Evropy," řekl předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Severní větev Družby lze případně napájet z přístavních terminálů v Rostocku a Gdaňsku. U jižní větve je to trochu složitější, pokračoval Indráček. "Jižní větev, která zásobuje Maďarsko, Slovensko a Česko, lze sice alternativně napájet ropovodem Adria, ale vůbec netuším, je-li v něm nějaká volná kapacita. Obávám se však, že i kdyby byla, nebude dostatečná," dodal.

Do Česka teče ještě ropa přes ropovod IKL, který je napojený na ropovod TAL. Ten má ale zcela naplněnou kapacitu. Může se tak stát, že jediným reálným řešením bude omezení zpracování ropy v Česku a dovoz pohonných hmot, petrochemických surovin a dalších rafinérských produktů ze zahraničí, míní Indráček.

Související obsah

​"Logickým důsledkem by bylo zvýšení cen, a to samozřejmě pouze za předpokladu, že by fungovala nějaká evropská solidarita a chybějící zboží bychom v potřebném objemu vůbec dostali. Nechci si ani představit, jaký dopad by na nás mělo, kdyby se členské země Evropské unie chovaly jako před dvěma lety, kdy byl všude absolutní nedostatek roušek," zamyslel se Indráček.

Podle ekonoma Štěpána Křečka by komplikace nebyly tak zásadní. "Jednak máme poměrně velké zásoby (na tři měsíce), jednak existují i alternativní dodavatelé, ty možnosti jsou u ropy rozsáhlé. Pokud by Rusko přestalo dodávat, vedlo by to k tomu, že na trhu by ceny ropy vzrostly, začalo by se zdražovat. Neměli bychom se ale dostat do stavu, že by nebyly pohonné hmoty," zhodnotil.

Související obsah

Zásob je dost, uvedlo ministerstvo

Ministerstvo průmyslu a obchodu už na začátku konfliktu na Ukrajině ujišťovalo, že je na případné omezení ruských dodávek ropy a plynu připraveno. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) tehdy ujistil, že je i dostatek paliva pro jaderné elektrárny.

Pokud by ale do Česka přestala proudit ropa a následky by byly znát v zásobování domácího trhu, může vláda nařídit vyhlášení stavu ropné nouze. Tím by se snažila snížit spotřebu, například omezením maximální rychlosti na silnicích, otevírací doby čerpacích stanic, stanovením regulačních opatření pro čerpání zásob ropy a ropných produktů u rozhodujících dodavatelů nebo zavedením přídělového systému, uvádí Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na svých stránkách.

Podrobné informace si pak můžete přečíst v Typovém plánu – Narušení dodávek ropy a ropných produktů velkého rozsahu:

Typový plán – Narušení dodávek ropy a ropných produktů velkého rozsahu

Typ souboru: pdf Velikost: 8.47 MB

Jak snížit spotřebu

Jak by se ale na případný nedostatek mohli připravit řadoví motoristé? "Určitě nebudu zrovna já tím, kdo bude vyhánět lidi od benzínek, ale nouzová situace si prostě vyžádá krizové řešení. Každý spotřebitel může šetřit motorovým palivem. A pravidla jsou dávno známá. Klidná a plynulá jízda, dobrovolně snížená rychlost na dálnici zhruba na 100 kilometrů za hodinu, častá kontrola správně nahuštěných pneumatik," poradil Indráček.

Úspory podle něj mohou dosáhnout litrů, nikoli jen desetinek. "A určitě se najdou i situace, kdy lze místo auta použít jízdní kolo, využít hromadnou dopravu nebo spolujízdu. V nákladní dopravě lze zase ušetřit obrovské objemy nafty lepším plánováním a omezením 'prázdných' jízd," vyjmenoval Indráček.

Velmi nebezpečné je domácí skladování pohonných látek. Kromě toho, že jsou hořlavé, mohou při neopatrnosti vytéct do přírody, jak se například stalo v Plzeňském kraji. Muž tam převážel nádrž, která se mu za jízdy uvolnila, a vyteklo z ní zhruba 1 925 litrů nafty.

Související obsah

​K tomu se navíc váže to, že se složení nafty i benzínu podle data mění. "Bude končit zimní sezona. Může se stát, že si lidé doma uskladní pohonné hmoty se speciálními příměsemi kvůli nízkým teplotám. Budou pak využívat palivo, které není vhodné do daného počasí," varuje Křeček.

Dalším problémem je, že lidé neumí odhadnout, kdy pohonné hmoty koupit, a kdy naopak ne. "Viděli jsme paniku a stres, největší prodeje byly v době, kdy byly nejvyšší ceny. Lidé skladují pohonné hmoty a cena mezitím klesne. Panika vzniká v době, kdy ceny atakují maxima," vyložil.

Česko je na vypnutí ruského ropovodu připravené. Tohle je nejhorší scénář:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz