Domácí

Šikana i obtěžování v práci. Ministerstvo chystá nahlašovací systém

Zaměstnanci budou mít možnost důvěrně nahlásit nekalé a protiprávní jednání. A firmy jim to podle zákona, který brzy projedná Sněmovna, budou muset umožnit. Zároveň by jim měly vytvořit takové prostředí, které zaručí, že oznamovatel kvůli tomu nebude trestán.

Šikana na pracovišti, sexuální obtěžování nebo i nepřiznané odměny. To jsou podle odborníků nejčastější strasti některých zaměstnanců. Nový zákon jim má umožnit takové věci anonymně ohlásit.

"Společnost si musí určit nezávislou osobu, popřípadě jakéhosi zprostředkovatele, který zajistí, že nikdo ve společnosti v té konkrétní firmě se nedozví o tom, o kterého konkrétního oznamovatele šlo," řekl advokát Petr Hrnčíř. "Cílem je samozřejmě snížit korupci v České republice. Domníváme se, a Evropská unie s námi, že by to tento zákon mohl učinit," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Firmy, které mají více než padesát zaměstnanců, teď mají rok na to, aby vytvořily systém, přes který mohou zaměstnanci hlásit svá trápení. "To může být nějaký internetový formulář. Firma si to samozřejmě může zajišťovat sama, ale může zároveň do toho zapojit nějaký externí subjekt, který to bude pro ně dělat," myslí si vedoucí služeb rizikového poradenství společnosti BDO Stanislav Klika.

Související obsah

To, jestli firmy a úřady splňují zákon, by mělo kontrolovat ministerstvo spravedlnosti se Státním úřadem inspekce práce. V případě porušení hrozí vysoké pokuty. Některé firmy už podobné možnosti svým zaměstnancům nabízejí.

"Máme jak ombudsmanku pro zaměstnance, tak complaints (stížnostní, pozn. red.) útvar, což znamená, že pokud má někdo ze zákazníků nebo zaměstnanců pocit, že se na České poště děje něco nekalého, tak má možnosti, jak to oznámit," popsal mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Zákon dopadá i na obce a veřejné instituce. Třeba úřady provozují povinně od konce minulého roku vnitřní oznamovací systém, kam mohou lidé psát stížnosti.

Podle víceprezidenta Tomáše Prouzy má nový systém jisté výhody:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz