Ekonomika

Vodní radovánky budou dražší. Provozovatele drtí cena energií

Letos v létě si hlavně kvůli zvyšujícím se cenám energií připlatíme prakticky ve všech aquaparcích a koupalištích. Někde se dokonce zvýší vstupné až o pětinu a některá koupaliště kvůli úsporám prý posunou začátek sezóny na pozdější termín.

Zatím je jim hej – zimní vstupné do bazénů se prakticky nezvyšovalo. Na začátku letní sezóny se ale návštěvníci nejen jihlavského aquaparku pořádně opotí a nebude to jen horkem.

"Z důvodu zvýšení cen energii a tepla budeme zdražovat vstupné na letní sezónu o 20 %," varoval mluvčí jihlavského aquaparku Vodní ráj Martin Málek.

Třeba za rodinné vstupné pro dva dospělé a tři děti jste tam v minulých sezonách zaplatili 390 korun, letos to bude 470.

Hrozí ale, že si tu kvůli ušetření nákladů návštěvníci začnou léto užívat později než obvykle, možná až v červenci.

"Z ekonomických důvodů uvažujeme, že letní sezónu zahájíme minimálně o 14 dní později," dodal Málek.

Související obsah

​O 10 procent zvýší ceny vstupného také koupaliště ve Vratislavicích nad Nisou. "Zdražily všechny vstupy, nejdražší a nejmarkantnější je chemie. Do toho je dražší i doprava a samozřejmě elektrická energie," vysvětluje správce koupaliště Sluníčko ve Vratislavicích nad Nisou Petr Polda.

V Lukách nad Jihlavou bude celodenní vstupné pro děti i dospělé stát o deset korun více. "Nám vzrostly náklady na trojnásobek, a proto musíme zdražit v průměru o 10 procent, potvrdil zdražení také vedoucí koupaliště Flošna Hradec Králové Jan Konvalinka.

Související obsah

​A je velmi pravděpodobné, že si o dost připlatíte i v případě, že si na koupališti budete kupovat nějaké občerstvení.

Provozovatelé koupališť mají přitom za sebou kvůli koronavirové epidemii nejhorší období za desítky let. Ztráty často počítají v milionech korun a bez plánovaného navýšení vstupného by prý řadě z nich hrozil úplný krach.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz