Ekonomika

Za burgery si připlatíme. Fast foody kvůli cenám potravin zdražují

Dražší energie a vstupní suroviny se už promítly také do cen v restauracích rychlého občerstvení. A tak už není výjimkou, že menu ve fast foodu je stejně drahé jako v klasické restauraci.

Doby, kdy stačila padesátikoruna na menší oběd, už jsou zřejmě nenávratně pryč. V poslední době zdražili prakticky všichni prodejci rychlého občerstvení.

"Celý gastronomický segment, včetně společnosti McDonald's, musí reagovat na aktuální situaci na trhu, ať už mluvíme o inflaci, cenách energií nebo skokovém navyšování všech nákladů," řekla pro TV Nova ředitelka komunikace společnosti McDonald's Česko a Slovensko Jitka Pajurková.

"Letos jsme přistoupili ke zvýšení cen vybraných kuřecích pokrmů a v tuto chvíli je velmi těžké odhadnout, jakým směrem se bude situace dál vyvíjet," potvrdila zdražení ředitelka KFC Czech Ivana Makalová Dlouhá.

Například cheeseburger od McDonald's stojí o šest korun víc než před rokem. Zajímavé je menu KFC, které stojí v Brně o 12 korun méně než v Praze.

Vstupní náklady prý prodejcům rostou hlavně u potravin.

"Zdražují se nám suroviny, maso, zelenina. Přesto jsme zdražili minimálně. K 3. květnu jsme zdražili naše menu pouze o dvě koruny," uvedl marketingový manažer Bageterie Boulevard Marek Picek

Související obsah

​A nejde jen o velké řetězce. "Třeba před týdnem jsme museli zdražit o deset kaček některé pozice, třeba kuře," řekl Karel Nadaraya z restaurace Chicko Chicken. Podle něj je to hlavně kvůli ceně potravin. "Energie zatím tolik ne, ale taky už to cítíme," dodal.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je jedním z důvodů zdražování také růst mezd zaměstnanců. "Musí jít s cenou nahoru, aby tam vůbec někoho zaměstnal, a to se pak promítne společně s těmi dražšími energiemi například do ceny toho hamburgeru," vysvětlil ekonom.

Související obsah

​O 20 až 50 korun musely zdražit také některé prodejny kebabů a asijské restaurace.

"Museli jsme zdražit poměrně dost výrazně. Šli jsme nahoru v průměru o dvacetikorunu na každém jídle," potvrzuje provozní čínské restaurace Petr Popelka.

I přes vyšší ceny ale prý zákazníků příliš neubylo. Především díky rozvozu jídel, o nějž roste zájem už od začátku pandemie. Kvůli dražším pohonným hmotám si ale lidé mohou připlatit i za cenu rozvozu.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz