Zahraničí

Poslední Putinovi věrní. To jsou muži, kteří ho stále neopustili

Poslední Putinovi věrní. To jsou muži, kteří ho stále neopustili
Patriarcha Kirill, před ním Vladimir Sovoljov, Sergej Sobjanin (napravo od Sovoljova), Maxim Rešetnikov (těsně vpravo za Kirillem) Dmitrij Medveděv (napravo za Sobjaninem) Zdroj: APTN

V pondělí 9. května si Rusko připomnělo Den vítězství. Na Rudém náměstí v Moskvě Kreml uspořádal tradiční pompézní armádní přehlídku a prezident Vladimir Putin přednesl dlouho očekávaný projev. Na tribuně kolem něj stála řada jeho blízkých spolupracovníků a politických i vojenských funkcionářů.

Během pompézních oslav Dne vítězství na Rudém náměstí doprovázeli ruského prezidenta jeho nejvěrnější, kteří sledovali jeho projev přímo na tribuně. Nechyběli mezi nimi jeho poradci, vojenští hodnostáři nebo představitelé Státní dumy.

Okruh Putinových spolupracovníků je ale mnohem širší. Podívejme se nyní na další z mnoha jeho stoupenců, kteří se stejně jako ministr obrany Sergej Šojgu účastnili oslav konce druhé světové války na Rudém náměstí. 

Patriarcha Kirill

Kirill, původním jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev, je nejvyšší činitel ruské pravoslavné církve. Otevřeně podporuje Putinovu politiku, za což jej církevní představitelé celého světa ostře kritizují. Například papež František jej nedávno označil jako Putinova ministranta. V minulosti zároveň vyšlo najevo, že bývalá sovětská tajná služba KGB vedla Kirilla ve svých dokumentech jako pracovníka. Podle objevených tajných dokumentů měl mít krycí jméno Michajlov.

Související obsah

Sergej Sobjanin

Současný moskevský starosta a člen strany Jednotné Rusko. V čele hlavního města se drží už 12 let. Předtím zastával funkci vicepremiéra Ruské federace. Jako mnozí další i Sobjanin podpořil putinovskou politiku na oslavách připojení Krymu k Rusku dne 18. března 2022.

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv je věrný Putinův spojenec, kterému roku 2008 vynesla jeho loajalita prezidentské křeslo. Předtím zastával funkci místopředsedy vlády. Poté, co se roku 2012 stal hlavou státu Vladimir Putin, byl Medveděv premiérem. V současné době je místopředsedou Rady bezpečnosti a je šéfem vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Maxim Rešetnikov

Současný ministr hospodářského rozvoje Rešetnikov v minulosti čelil mnoha obviněním z korupce a zneužití pravomoci. Na kauzy týkající se Rešetnikova hojně upozorňoval například Alexej Navalnyj, opoziční politický aktivista, který je momentálně ve vězení.

Související obsah

Vladimir Solovjov

Jedna z hlavních tváří ruské propagandy. Ve státní televizi má vlastní pořad Večer s Vladimirem Solovjovem. V letech 2019 a 2020 byl oceněn jako nejoblíbenější ruský novinář. Nedávno na sebe upozornil například výrokem: "Podívejte se na Čechy. Za války opravovali zbraně nacistům, nyní posílají zbraně na Ukrajinu." Na konci letošního ledna například tvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je duševně nemocný a plánuje útok na Donbas. 

Na přehlídku přišli Putina podpořit i jeho poradce Vladimir Medinskij, místopředsedkyně ruské vlády Taťána Golikovová, šéf Státní dumy Vjačeslav Volodin nebo předseda komunistické strany Gennadij Zjuganov. 

Ministr Sergej Šojgu dokonce přijel v kabrioletu, ve kterém projel kolem sešikovaných ruských vojáků. Hned poté zahájil svůj projev prezident Putin.

Na Rudém náměstí slavilo Rusko vítězství nad nacisty. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz