Domácí

Pozor na zrádné jarní sluníčko! Expertka poradila, jak zatočit se spáleninami

Pozor na zrádné jarní sluníčko! Expertka poradila, jak zatočit se spáleninami
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Současné letní počasí a tropické teploty lákají do přírody a k vodě. První pořádné sluneční paprsky však mohou dát naší kůži pořádně zabrat. Odbornice poradila, co dělat, když se spálíme.

Slunečních paprsků je čím dál víc. Lidé by však neměli zapomínat na ochranu a mazat se opalovacími krémy. V opačném případě totiž mohou skončit se spálenou kůží.

"Když se objeví první jarní paprsky, tak každý rok hned evidujeme spálené pacienty. Ti chodí pořád. Řada lidí však jde pro radu jen do lékárny. Často se ale objevuje také alergie na sluníčko. Ta je rovněž typická pro jarní měsíce," vysvětlila TN.cz dermatoložka Monika Arenbergerová.

Související obsah

Co dělat, když se spálíme?

Expertka doporučuje v první řadě zmizet ze sluníčka a další tři dny se paprskům vůbec nevystavovat. Pokud si chceme ulevit, tak existuje pár zaručených tipů.

1. Panthenol

"Lokálně se dá na spáleniny aplikovat panthenol, ideálně ve formě pěny. Ta je vhodná, protože se nemusí roztírat. Panthenol má regenerační schopnosti a urychlí hojení kůže," vysvětlila Arenbergerová.

2. Chladivé emulze

Lidé si však také mohou v lékárnách pořídit chladivé emulze. "Ty obsahují látky jako aloe, vitamín C nebo E," doplnila dermatoložka s tím, že je lepší je uchovávat v lednici. Právě to umocní jejich chladivý efekt.

3. Odvar z černého čaje

Podle Arenbergerové na popáleniny od sluníčka skvěle funguje také odvar z černého čaje. "Vylouhujeme v něm vatový tampon a přiložíme jako obklad na postižená místa," poradila dermatoložka.

Související obsah

4. Bílý jogurt

Pomoci by mohl lidem i bílý jogurt. "Musí být však tučný, protože právě ten obsahuje hodně probiotik. Obnovuje kožní mikroflóru a podporuje imunitní systém kůže," doplnila odbornice.

Návštěva lékaře

Důležité je však spálení nepodceňovat. Pokud se do druhého dne v daném místě objeví puchýře, je nutné navštívit lékaře. "Je potřeba aplikovat kortikoidní krém. Puchýře není vhodné propichovat. Může se tam dostat infekce," uvedla Arenbergerová.

V případě, že navíc popálení doprovází nevolnosti nebo bolest hlavy, doporučuje expertka vzít si prášek na bolest. Lidé navíc nesmí zapomenout na hydrataci a dodržovat pitný režim.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz