Domácí

Další zdražování: České dráhy plánují letos zvednout cenu jízdného

Další zdražování: České dráhy plánují letos zvednout cenu jízdného
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

České dráhy letos masivně zdraží jízdné. Nejvíce se to dotkne dětí, studentů a seniorů, kterým se podle ekonomů ceny za jízdenky zvednou dohromady za necelý rok o 140 %. Může za to rostoucí inflace a s ní spojená válka na Ukrajině. Další vlakoví dopravci buď už zdražili, nebo o tom zatím neuvažují.

Cestující Českých drah mohou letos čelit výraznému zvýšení cen jízdného. Děti, studenti a senioři si připlatí celkově během roku 140 %. Vyplývá to ze slov generálního ředitele Českých drah Michala Krapince, který to řekl pro deník Právo.

Podle Krapince letos kvůli rapidní inflaci bude muset podnik změnit způsob, kterým doposud upravoval ceny jízdného. České dráhy totiž zpravidla upravují ceny vždy v prosinci, a to na základě inflace předešlého roku. Podle generálního ředitele však v prosinci bude muset společnost upravit ceny na základě inflace roku letošního. 

Související obsah

Ta přitom může dosáhnout až úrovně 20 procent. "Došlo by k tomu ve chvíli, pokud by se dále vyhrotila válečná situace na Ukrajině a došlo k odstřižení dodávek ruského plynu," konstatoval ekonom Lukáš Kovanda. Pokud však takový nepříznivý vývoji nenastane, bude se i tak letošní inflace pohybovat až kolem 15 procent. O tolik by tedy České dráhy zdražily.

Zdražení by především dolehlo na děti, studenty a seniory, kterým byla letos v dubnu snížena sleva na jízdném. Pokud je řádná cena vlakové jízdenky 100 korun, platili za ni ještě v březnu jen 25 korun. V současné době už však platí 50 Kč. Od prosince by se cena mohla vyšplhat až na 60 korun. "Jde o zdražení o 140 procent během necelého roku," dodává Kovanda.

Související obsah

Ostatní dopravci zdražovat neplánují

Společnost RegioJet k plošnému zdražení jízdného přistoupila již v březnu, a to o cca 15 %. "Další zdražení v tuto chvíli neplánujeme," sdělil pro TN.cz mluvčí Michal Ohlídal. Podle něj bude RegioJet v případě potřeby připraven dále reagovat.

Podobně situaci vidí i vlaková společnost Arriva. "V nejbližší době by zdražování v naší společnosti nastat nemělo," prozradil mluvčí firmy Jan Holub. Z dlouhodobého hlediska se to však může změnit. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz