Domácí

Volné toalety v pražských restauracích, navrhl Čižinský. Provozovatelé jsou proti

Toalety v pražských restauracích zdarma a pro všechny. To je předvolební tahák kandidáta na pražského primátora Jana Čižinského ze sdružení Praha sobě. Jenže nápad starosty Prahy 7, který to jako první prozradil v pořadu Napřímo na TN Live, vyvolává ostré reakce jak opozice, tak odborné veřejnosti.

Nejsme žádné toaletářky, ozývá se z pražských pohostinství v reakci na myšlenku otevření WC pro všechny. Jenže Čižinský si za svým tahem stojí. "Chtěli bychom, aby restaurace pouštěly lidi na záchod zadarmo. Nijak je nedonutíme, domluvíme to s nimi. Město je pak čisté, a to je dobře i pro ty restaurace," obhajoval návrh Čižinský v pořadu Napřímo.

Jenže o tom většina hospodských z centra Prahy nechce ani slyšet, prý by se tvořily dlouhé fronty a vznikaly by potíže. "Považuji to za šílený nápad. Můžeme také radním z Prahy sobě poslat domů naše hosty a určitě otevřou své toalety i potřebám turistů v Praze," ohradil se vůči nápadu gastronom a člen představenstva Asociace malých a středních podniků Luboš Kastner.

Související obsah

Čižinský na to chce jít prý po dobrém. Těm, kteří budou na své záchody veřejnost pouštět, by do budoucna odpustil část poplatků za předzahrádky. "My bychom dali nabídku a kdo bude ochoten, ten se přihlásí," navrhl Čižinský.

Proti nápadu se však staví i opoziční strany. "Pro ty restauratéry je to problém. Poté, co dostali ránu během covidu, bychom jim teď spíše měli pomáhat," myslí si pražský lídr strany ANO Ondřej Prokop.

Nedostatek veřejných toalet netrápí pouze naší metropoli, problém je to celosvětový. Nejlépe je na tom Island, na 100 tisíc obyvatel je tam k dispozici 56 toalet, následuje Švýcarsko a Nový Zéland. Česko je v žebříčku na 22. místě.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz