Domácí

Přísnější kontroly uprchlíků. Rakušan mění strategii v řešení uprchlické krize

Přísnější kontroly uprchlíků. Rakušan mění strategii v řešení uprchlické krize
Vít Rakušan Zdroj: TV Nova

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v úterý před zahájením schůze Poslanecké sněmovny představil plány na řešení aktuální uprchlické situace v Česku. Kromě zpřísnění kontrol pasů příchozích uprchlíků chce změnit podstatu humanitární pomoci z finanční na materiální.

Policie zpřísní kontroly pasů uprchlíků z Ukrajiny. Podle ministra vnitra Víta Rakušana existuje totiž podezření, že někdo v rámci organizovaného zločinu na zakarpatské Ukrajině posílá uprchlíky na cestu do Česka a slibuje jim něco, co ale Česká republika není schopna splnit.

Rakušan chce proto požádat ukrajinského ministra vnitra, aby se touto trestnou činností zabývala tamní policie přímo u hranic. 

Na úterní schůzi Poslanecké sněmovny mají zákonodárci jednat právě o vládní strategii řešení uprchlické krize. Ta se má týkat kromě vnitřní bezpečnosti například sociální péče, školství či zajištění ubytování a zdravotní péče pro uprchlíky z Ukrajiny.

Související obsah

Další problém, který hodlá Rakušan řešit, se týká uprchlíků s dvojím občanstvím. Řada z nich má totiž kromě ukrajinského i občanství maďarské. Proto nemají v Česku na pomoc nárok.

"Česká republika přijme zpřísnění udělování dočasné ochrany. A to tímto způsobem: Budeme kontrolovat v pasech jednotlivých příchozích, byť budou mít ukrajinský pas, zda skutečně obsahuje razítko o překročení ukrajinské hranice směrem do Evropské unie," uvedl ministr Rakušan.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz