Domácí

PŘEDPOVĚĎ: Do Česka dorazilo léto, naměříme až 30 °C. Dlouho ale nevydrží

Následující dny budou ve znamení slunečného počasí. Teploty navíc vystoupají poměrně vysoko. Odpoledne bychom mohli naměřit až 30 °C.

V Česku jsou teploty aktuálně srovnatelné s těmi v Aténách. Díky teplému jihozápadnímu proudění byla v úterý místy pokořena hranice pro letní teplotu. V Doksanech se teplota zastavila na 26 °C, v Praze-Karlově na 25,1 °C, v Praze-Mikulce na 25,4 °C a v Děčíně nebo v Teplicích na 25 °C. Středeční nejvyšší odpolední teploty budou dokonce atakovat hranici 30 °C.

První letošní letní teplota na našem území byla naměřena v pondělí v Doksanech na Litoměřicku, kde vystoupala na 25,6 °C. V roce 2016 tam byl první letní den zaznamenán už 5. dubna a květen 2018 přinesl do Doksan i tropickou teplotu 32,4 °C, kterou meteorologové naměřili 31. května.

Související obsah

"Teplé jihozápadní proudění bude zesilovat během čtvrtečního dne, to budou teploty kulminovat mezi 25 až 29 °C a na nízko položených meteorologických stanicích může být ojediněle dosaženo až tropické hranice, tedy teploty 30 °C. Naposledy bylo v tomto období tak teplo před 10 lety," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Velmi teplé jihozápadní proudění a nadprůměrné teploty ukončí studená fronta, která počasí u nás začne ovlivňovat ve čtvrtek. Před ní ještě budou teploty kulminovat na 22 až 27 °C, na jihovýchodě vystoupají až na 29 °C.

Měření v Doksanech:

První datum letního dne v Doksanech v posledních letech Zdroj: TN.cz

Je na čase zvýšit denní dávku tekutin

Konec týdne přinese návrat ke květnovým normálům. Odpolední teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi 19 až 24 °C. Během jednoho týdne se tak setkáme s velkými teplotními skoky. Ty hůře snáší starší generace kvůli zhoršenému termoregulačnímu systému organismu. I přes to, že se ještě nejedná o supertropické teploty nebo vlnu veder, je namístě zvýšit příjem tekutin.

"Denně bychom měli přijmout 30 až 45 mililitrů vody na kilogram hmotnosti, z toho 20 % vody získáme z jídla, zejména z ovoce a zeleniny. Při tropických teplotách a zvýšené fyzické námaze ještě o poznání více. Ideální je voda nebo neslazené čaje. V létě, pokud se více potíme, jsou dobré minerálky. Potem se totiž vylučuje sodík," poradila Honsová.

Při tropických teplotách není vhodný alkohol, působí totiž rychleji a odvádí tekutiny z těla. V létě je lepší vynechat i sladké nápoje, ty zpomalují pohyb tekutiny z žaludku do tenkého střeva. Teplota nápojů by ani v letním půlroce neměla klesat pod 10 °C, při nižší teplotě hrozí angína.

Teplota v autě:

Teploty v autě jsou o poznání vyšší než na teploměru Zdroj: TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz