Ekonomika

Češi kvůli inflaci omezují nákupy. Aby ušetřili, obracejí se k zahrádkářství

Češi už prudké zdražování naplno pociťují. Každý měsíc lidem zůstává v peněženkách méně peněz. Mnozí přiznávají, že už začínají s omezováním nákupů.

Je takřka nemožné ukázat na něco, co ještě nezdražilo. Cenovky v obchodech dokážou pořádně překvapit. Víc a víc se platí za služby, potraviny, energie nebo dopravu. Každého nejvíc pálí něco jiného. Příkladem může být například olej, jehož cena se nyní vyšplhala až na 80 korun.

Rychle rostoucí drahoty se nejvíc obávají senioři. A protože se mnoha Čechům rozpočty tenčí, přiznávají, že než zaplatí, otočí každou korunu dvakrát. Vedle cen potravin si nejčastěji stěžují na zdražování pohonných hmot.

Související obsah

Do kurzu se tak znovu dostává zahrádkaření. Kdo má možnost, ušetří na domácí zelenině. Češi pěstují doma zejména rajčata, papriky, cibule nebo brambory. Inflace stále není na vrcholu. Roztočená inflační spirála se jen tak nezabrzdí.

Na prudkou inflaci Česká národní banka (ČNB) minulý týden odpověděla dalším zvýšením úrokových sazeb na 5,75 procenta. Od loňského října k tomuto kroku sáhla už pošesté. Navzdory její politice ale stoupající ceny dál trhají rekordy. Přesto, že někteří odborníci rostoucí úrokové sazby kritizují, ČNB je zřejmě brzy zvýší znovu.

Související obsah

Hrozící vlna nezaměstnanosti ale zatím Česko nezasáhla. "Pokud by docházelo k nějakým opravdu masivním uzávěrám nebo propouštění, tak se nám tu z těch dvou ekonomických zel, kterými jsou inflace a nezaměstnanost, začnou objevovat obě dvě. Zatím nás nezaměstnanost vůbec netrápí,“ uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Ve chvíli, kdy nás ani vlastní měnová politika nechrání před raketovou inflací, začínají zaznívat hlasy, že bychom stejně jako Chorvatsko mohli najít bezpečné finanční útočiště v euru. Jenže kromě toho, že nesplňujeme maastrichtská kritéria, nemusí euro jednoznačně znamenat nižší inflaci.

Co může proti rostoucí inflaci dělat Česká národní banka? Podívejte se na rozhovor s ekonomem Davidem Markem:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz