Ekonomika

Prezident Zeman jmenoval nového guvernéra ČNB. Stal se jím Aleš Michl

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne jmenoval Aleše Michla novým guvernérem České národní banky. Michl od 1. července ve funkci nahradí Jiřího Rusnoka. Tomu v červnu končí druhý mandát a znovu už se guvernérem stát nemůže.

Česká národní banka bude mít od 1. července nového guvernéra. Prezident Miloš Zeman si z kandidátů vybral dosavadního člena bankovní rady Aleše Michla. Jmenoval ho ve středu po 11. hodině a popřál mu hodně štěstí ve funkci. Zároveň poděkoval Rusnokovi za jeho odvedenou práci.

"Uvědomuji si, že bankovní rada rozhoduje ve sboru sedmi osob a že je důležité, aby uvnitř ní probíhala permanentní odborná diskuze, kde by žádný názor nebyl potlačován. Nicméně z důvodu výše uvedených jsem se rozhodl jmenovat guvernérem ČNB člověka, který měl kritický postoj ke zvyšování úrokových sazeb," okomentoval Zeman svou volbu.

Související obsah

Michl po jmenování poděkoval prezidentovi za důvěru a řekl, že je pro něj ctí pracovat pro Českou republiku. "Hlavní cíl bude navrátit inflaci na dvě procenta, předpokládám, že to bude trvat dva roky," uvedl Michl v proslovu. Podle něj zvyšování úrokových sazeb zatím nijak nefunguje v boji s inflací. Dodal, že na prvním zasedání navrhne stabilitu úrokových sazeb.

Někteří ekonomové mají opačný postoj než Michl. "Nejsem na rozdíl od Aleše Michla odpůrcem růstu úrokových sazeb, byť bych volil jemnější nárůsty v delším časovém horizontu. Nemyslím si ale, že by se jmenováním nového guvernéra změnil kurz ČNB. Hlasovací poměry v bankovní radě zůstanou prozatím stejné," okomentoval ekonom Jan Skopeček (ODS).

Co je náplní práce guvernéra ČNB? Podívejte se na reportáž:

"Nový guvernér ČNB Michl zastává názor, že inflace v ČR je dovezená, nikoli zde vyrobená. Zavelí proto k ‘holubičímu‘ obratu, zlevní lidem hypotéky a zdraží dovolené...," uvedl ekonom Lukáš Kovanda na twitteru.

​Michl byl externím poradcem bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), působil v Raiffeisenbank a od roku 2018 je členem bankovní rady ČNB. Michl se stal od vzniku České národní banky v roce 1993 v pořadí pátým guvernérem. Před ním ve funkci působili Josef Tošovský, Zdeněk Tůma, Miroslav Singer a do 1. července úřadující Jiří Rusnok.

Reakce ekonomů na zvolení Michla guvernérem ČNB si můžete poslechnout v následujících dvou videích. Ekonom Petr Bartoň:

Odborníci shrnuli možnosti nové strategie ČNB při řešení krize:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz