Zahraničí

Ukrajina uzavírá plynovod Sojuz. Evropa může přijít až o třetinu plynu

Ukrajina uzavírá plynovod Sojuz. Evropa může přijít až o třetinu plynu
Plynovod Zdroj: TV Nova

Ukrajinské úřady v úterý večer oznámily, že v šest hodin ráno uzavřou ve stanici Sochranovka na východu země plynovod. Důvodem jsou podle úřadů aktivity ruských okupačních vojsk. Je to jedno ze dvou míst, kudy putuje plyn do Evropy. Dodávky plynu do Česka jsou ale podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) plynulé.

Středeční uzavření plynovodu Sojuz může způsobit komplikace, protože zásobuje zemním plynem zhruba jednu třetinu Evropy, a zejména pak střední Evropu.

Uzavření se tedy nejvíce dotkne Rakouska, Německa, Slovenska a také Česka. Trhy s plynem ihned v úterý reagovaly na ukrajinské oznámení tím, že zvedly ceny za plyn o pět procent v obavách, že ho ve středu nebude dostatek. Zdražování ale může dále pokračovat.

Související obsah

Hlavní město Ukrajiny už dlouhodobě varovalo, že na území Luhanské oblasti provádějí ruské jednotky nezákonné operace na převzetí technické správy nad plynovodem. A právě to je důvod, proč došlo k jeho uzavření. Kyjev také evropské státy vybízel, aby odstoupily od dodávek plynu z Ruska.

Podle tiskového mluvčího ministerstva obchodu a průmyslu Vojtěcha Srnky se ale zastavení plynu Česka téměř nedotkne. "Zatím ještě čekáme na oficiální čísla, ale Česko z větší míry nebere plyn z Ukrajiny," uvedl Srnka pro TN.cz.

Související obsah

"Zastavení dodávek plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka nemá vliv na dodávky plynu do Česka. Touto cestou k nám proudí jen malá část dodávek, více než 99 procent plynu k nám přitéká z Německa. Dodávky plynu do Česka jsou plynulé a tuzemské zásobníky se plní tempem přes 25 milionů kubíků za den, což odpovídá přibližně dvojnásobku denní spotřeby v létě. Současné tuzemské zásoby přesahují 1,25 miliardy kubíků, a jsou tedy více než dvojnásobné oproti loňsku," uklidnil ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela na twitteru.

Německo naopak začalo s plněním největšího zásobníku na plyn v zemi. "Zpočátku bude do zásobníku Rehden vtlačen relativně malý objem plynu. Probíhají intenzivní práce pro zajištění větších objemů plynu pro tento zásobník. Cílem je dosažení požadovaných úrovní skladovaného plynu dle zákona o plynových zásobnících," uvedl pro server S&P Global Platts mluvčí německého regulátora.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz