Zahraničí

Narcistický, paranoidní, tyranský. Odborníci zkoumají stav Putinovy mysli

Narcistický, paranoidní, tyranský. Odborníci zkoumají stav Putinovy mysli
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Chcete-li proti něčemu bojovat, musíte to nejdříve poznat. Tak zní známá lidová poučka, kterou si nyní bere k srdci většina lidí, když se snaží rozklíčovat základní povahové rysy Vladimira Putina. Odborníci se shodují v několika zásadních bodech.

Psychologií světových vůdců se vědci zabývají už mnoho let. V době druhé světové války vytvářela americká CIA psychologický profil Hitlera. Na jeho základě se snažila předpovědět, jaké budou jeho další válečné kroky a co udělá v momentě, kdy bude naprosto zahnaný do kouta. Předpovědi byly nebývale přesné.

Není proto divu, že se řada odborníků z celého světa dnes pokouší zopakovat podobné odhady i u osobnosti Vladimira Putina. V jakých bodech se většina z nich shoduje?

Související obsah

Je výrazně autoritářský

Mnohé studie popisují, že na to má vliv především samotný fakt, že je již přes 20 let vládcem jedné ze světových velmocí. Současně se na něm podepisuje to, jak si uvědomuje své stárnutí.

"Výzkum naznačuje, že jak lídři stárnou a tráví více času u moci, zvyšuje se pravděpodobnost, že na ně věk může mít významný psychologický dopad," píše Juliet Kaarbová, psycholožka, zabývající se psychologií světových lídrů.

Ve svém příspěvku na serveru medium.com také mluví o tom, že právě stále palčivější uvědomování si smrtelnosti může vést k touze zanechat za sebou odkaz. V případě Vladimira Putina by to mohla být představa, že zabráním Ukrajiny alespoň částečně navrátí Rusku velikost, jakou mělo v době Sovětského svazu.

Má zkreslenou představu o tom, co se skutečně děje

Putinova autorita se pravděpodobně míjí účinkem. Je totiž až příliš vysoká na to, aby mu jeho okolí říkalo pravdu, a to dost možná kvůli obavám z jeho reakce. Expert na Rusko Karel Svoboda například předpokládá, že před začátkem invaze neměl Putin pravdivé informace o stavu armády.

"Část rozvědky zjevně předstírala činnost a věnovala se rozkrádání. To samé v armádě. Pak to vypadalo tak, že nahoru každá ze složek reportovala o něco lepší stav, než reálně byl. Když jeden reportoval nahoru, že stav je 'ucházející', jeho nadřízený už to musel vylepšit na dobrý atd. Nejspíše pak Putin vychází z takto zkreslených zpráv," řekl Svoboda. Zdůraznil však to, že rychlejší postup Ruska předpokládal i Západ.

Má silné narcistické rysy

Ruský prezident je přesvědčený o síle své osobnosti a vlastní výjimečnosti. "Putin je velmi narcistický, velmi tyranský, neváží si ostatních jako sobě rovných, potřebuje uznání, rád se vysmívá, trápí jednotlivce či lidstvo," říká španělský psycholog Javier Urra.

Na základě toho také předpokládá, že Putina není možné nijak přesvědčit, je možné jej pouze porazit. Jeho záliby v trápení a ponižování jednotlivců si psychologové všimli například při jeho setkání s bývalou německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Putin si tehdy přivedl velkého psa, a to pravděpodobně proto, že moc dobře věděl, že Merkelová se psů bojí.

Související obsah

Je paranoidní

O paranoie u světového vůdce obvykle svědčí to, že se zbavuje lidí ve vlastních řadách. Ukázkovým příkladem jsou čistky, které prováděl ve své době Stalin. Putin si je pravděpodobně dobře vědom rizika, že by se jej mohli snažit svrhnout lidé z jeho nejbližšího okolí. Na konci března Putin vyměnil řadu generálů, kteří podle něj mohli za to, že invaze na Ukrajinu nepostupuje tak, jak by v jeho očích měla. Vyměnil také řadu lidí z personálu, jako jsou kuchaři či pradleny.

Kapitulace nehrozí

Na základě všech informací, které se podařilo nashromáždit, se odborníci shodují zejména na jedné věci. Putin se nevzdá. Jeho výrazná narcistická osobnost mu neumožňuje ustoupit z funkce vůdce, do které se po dobu své vlády urputně snažil dostat.

V souvislosti s tím však panují obavy, co Putin udělá v případě, kdy se bude válka vyvíjet pro Rusko natolik nepříznivě, že bude on sám zahnán do kouta.

"Může udělat prakticky cokoliv od masivního frontálního útoku (na který snad už ruská armáda nemá zdroje) až po bombardování 'malými' jadernými bombami. Podle mě to není člověk, který by měl alespoň tolik slušnosti, aby se po tom, co napáchal, sám střelil do hlavy. Ale třeba to za něj někdo udělá," domnívá se badatel a nakladatel Jiří Padevět.

Invaze na Ukrajinu je nutná obrana, tvrdil Putin na oslavách konce druhé světové války:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz