Zajímavosti

Hledači jsou na stopě pokladu nacistů. Tajemná nádrž může ukrývat tuny zlata

Hledači jsou na stopě pokladu nacistů. Tajemná nádrž může ukrývat tuny zlata
Hledači pokladů hledají nacistické zlato u paláce ve vesnici Minkodwskie Zdroj: Profimedia

V areálu opuštěného zámku na jihu Polska hledači druhoválečných pokladů prý nalezli velikou kovovou nádobu. Věří, že by mohla ukrývat čtyři tuny nacistického zlata. Podle válečného deníku, který má nadace Slezský most k dispozici, se na místě bývalé zámecké oranžerie mají nacházet i další cennosti třetí říše.

V areálu zámku ve vesnici Minkowskie polsko-německá nadace Slezský most pátrá po pokladu třetí říše již delší dobu. Koncem dubna podle polského Radia Opole díky geologickým vrtům objevila neidentifikovatelnou kovovou nádobu ve tvaru válce s rozměry zhruba 1,5 metru na 50 centimetrů.

Nalezena byla na místě bývalé zimní zahrady, kterou měly jednotky SS v době druhé světové války využívat jako nevěstinec. Právě v areálu bývalé oranžerie se podle záznamů z válečného deníku, který má nadace k dispozici, mají nacházet cennosti, jež ukryli představitelé třetí říše.

Související obsah

​"Mluvíme tu o několika tunách zlata v několika kontejnerech," prozradil ředitel nadace Roman Furmaniak. V kovové nádobě, na kterou hledači narazili, se mohou ukrývat až čtyři tuny zlata.

"Zda se uvnitř tohoto objektu skutečně něco nachází, bude možné zjistit až po jeho vykopání ze země," zdůraznil Mariusz Majeta, majitel společnosti, která provedla na místě vrty. Zatím podle něj vše odpovídá obsahu deníku.

Nadace dosud nepožádala památkový ústav o povolení k výkopu kovového objektu. Institut jí bude muset totiž nejprve udělit povolení k archeologickému výzkumu. "Zatím nevíme, o jaký předmět se jedná a z jakého historického období pochází," řekla restaurátorka památek Elzbieta Molaková.

Související obsah

​Pokud bude v obci Minkowskie poklad skutečně objeven, stane se majetkem Polska. Německá strana si na něj podle nadace nedělá žádný nárok. Zprávy o tajném nacistickém pokladu se objevují už mnoho let a nikdy se zatím nepotvrdily.

Velmi známá je legenda o vlaku, ve kterém mělo být uloženo až 300 tun zlata a dalších cenností, které nacisté uloupili. Po vlaku i dalších úkrytech s poklady třetí říše se pátrá už celá desetiletí, nikdy se ale nic nepodařilo najít.

Od konce druhé světové války je nezvěstná také tzv. jantarová komnata, což byla bohatě zdobená místnost, zhotovená pro pruského krále a později darovaná ruskému carovi. Dvě stě let se nacházela na území Ruska, na konci války ale zmizela. Spekuluje se o tom, že byla skryta na nacistické lodi Wilhelm Gustloff, která se potopila v roce 1945.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz