Zahraničí

Zakládající členka kapely Pussy Riot utekla z Ruska. Hrozilo jí vězení

Zakládající členka kapely Pussy Riot utekla z Ruska. Hrozilo jí vězení
Maria Aljochinová u soudu | Zdroj: Profimedia

Z Ruska uprchla jedna z nejhlasitějších kritiček prezidenta Vladimira Putina i jeho režimu. Zakládající členka punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová utekla poté, co ji soud poslal do vězení. Před policií se ukrývala v přestrojení za kurýra.

Jedna ze zakládajících členek ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová uprchla z Ruska. Soud v Moskvě totiž minulý měsíc změnil dřívější rozsudek z roku 2021, údajně kvůli tomu, že Aljochinová porušila podmínky podmínečného trestu. Pro aktivistku by to znamenalo, že by zbytek trestu strávila v trestanecké kolonii.

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo Aljochinovou na seznam hledaných osob 26. dubna kvůli změně v rozsudku. Aljochinové totiž v září 2021 udělil roční podmínku za porušení proticovidových opatření. Aktivistka v té době spolu s opozičním politikem Alexejem Navalným svolávala protivládní demonstrace.

Související obsah

Podle Rádia Svobodná Evropa uprchla Aljochinová přes Bělorusko, odkud dále zamířila do Litvy, která je členem Evropské unie. V Litvě obdržela s pomocí islandského umělce Ragnara Kjartanssona dokumenty, které jí propůjčily stejná práva jako občanovi Evropské unie. Díky tomu jí například nehrozí deportace zpět do Ruska.

Aljochinová se ruské policii vyhnula v přestrojení za kurýra. Ve svém bytě také nechala svůj mobilní telefon, aby vyšetřovatelům ztížila pátrání. "Byla jsem neskutečně šťastná, že se mi povedlo utéct. Můj útěk byl velmi nepředvídatelný," svěřila se Aljochinová.

Podobným způsobem jako Aljochinová utekla v dubnu z Ruska také aktivistka a další členka Pussy Riot Ljuša Šteinová. I ona se proplížila okolo policistů v přestrojení za dodavatelku jídla. Členky kapely byly v posledních měsících několikrát odsouzeny k 15 dnům vězení za účast na protiválečných demonstracích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz