Domácí

Vláda buduje stanové městečko pro uprchlíky. Praha jejich nápor nezvládá

V Praze vzniká stanové městečko pro uprchlíky. Ubytovat se v něm má na 150 lidí, kteří se zabydleli na hlavním nádraží. Situace je tam dlouhodobě neudržitelná a Praha už žádala o pomoc vládu. Stanové městečko má být dočasné řešení. Kam se uprchlíci přesunou pak, zatím není jasné. Někteří mají navíc zřejmě dvojí občanství a na pomoc by ani neměli mít nárok.

Situaci kritizovali humanitární pracovníci a přidalo se i vedení Prahy. To už prý totiž neví, kam uprchlíky umisťovat. Ministr vnitra po poledni potvrdil to, o čem se mluvilo jako o úplně poslední možnosti. "Vybudujeme v této fázi stanové městečko pro nějakých 150 osob," uvedl ministr Vít Rakušan (STAN).

Kde přesně by mělo městečko stát, nechtěl přes den nikdo z odpovědných prozradit. Všechny indicie ale směřovaly k jednomu místu. Podle informací Televize Nova by mělo jít o pozemek patřící magistrátu v Povltavské ulici. Už před dvěma roky tam stálo stanové městečko pro nakažené koronavirem. Oplocený areál je v sousedství betonárny u hlavní silnice, desítky metrů od zástavby.

Související obsah

Pokud mají uprchlíci kromě ukrajinského i občanství Maďarska, tedy státu Evropské unie, nemají na pomoc nárok. To je teď ale podle ministra vnitra jedno. "My si nemůžeme dovolit nechat spát děti někde na podlaze na nástupišti," řekl Rakušan.

Opoziční politici ale mají často jiný názor. "Vláda by je měla vyhostit do Maďarska. Ale protože je neschopná, tak je chce nechat v České republice. A my jsme zásadně proti," uvedl poslanec Tomio Okamura (SPD).

Související obsah

Podle pražského primátora jsou lidé z nádraží jen špičkou ledovce. Město je prý uprchlíky zavalené. "My musíme řešit především relokační proces těch uprchlíků, kteří jsou teď v Praze, do jiných krajů. Opravdu čekám, že to bude řešit pan premiér Fiala," oznámil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ministr vnitra má ve čtvrtek on-line jednání s Maďary. Chce, aby urychlili lustrace lidí s možným dvojím občanstvím. Žádný jednotný evropský systém na to prý neexistuje.

Kdy začne stavba stanového městečka, a kdy bude hotová? Podívejte se na reportáž:

​Stany začaly vyrůstat během noci, podívejte se na video:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz