Domácí

Hlavní nádraží v Praze obsadily stovky uprchlíků. Přespávají na zemi a jsou bez jídla

Situace s uprchlíky na pražském hlavním nádraží začíná být pro dobrovolníky těžko zvladatelná. Nádraží bylo určené pouze pro pomoc uprchlíkům po příjezdu a pro jejich přespání při čekání na vlak. Proměnilo se však v místo, kam se lidé prchající před válkou opakovaně vrací.

Situace s uprchlíky z Ukrajiny na hlavním nádraží v Praze začíná být neúnosná. Původně tam měli dobrovolníci a různé organizace uprchlíkům pomáhat pouze s dalším tranzitem, poskytovat jim základní potravinovou pomoc, postele na krátké přespání nebo jim usnadnit nákup jízdenek.

To se ale v posledních dnech změnilo. Na nádraží se totiž vracejí uprchlíci, kteří nemají kam jít. V hale jich denně v různých koutech posedávají stovky. Mezi dobrovolníky, kteří se jim snaží pomoci, patří i Iniciativa Hlavák.  

Problémem je podle ní nedostatek jídla. "Příděly jsou nastavené na základě předpokladu, že jednotliví uprchlíci přijedou, posilní se a pokračují do asistenčního centra, kde o ně bude postaráno. To se bohužel neděje. Z řady důvodů se k nám v současné době lidé, zpravidla se jedná o romské rodiny, z asistenčního centra vracejí bez ubytování či další podpory a nemají kam jinam jít než za námi," upozornila iniciativa.

Související obsah

Situaci na místě řeší také Správa železnic, která spolupracuje s Magistrátem hlavního města Prahy, hasiči, státními i městskými policisty a záchrannou službou.

​"V místě prvotní pomoci se poskytují základní informace, občerstvení a prostory pro odpočinek. Jedná se o krátkodobé zázemí, které mohou uprchlíci využít před další cestou, případně před přesunem do ubytovacích kapacit nebo na KACPU. Nejde o detenční zařízení, kde je zajištěna nepřetržitá služba včetně plnohodnotné stravy poskytnuté několikrát denně," napsala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Související obsah

​Dalším z problémů je možnost přespání. Nejedná se totiž o plnohodnotný nocleh, na kterém by měli uprchlíci přespávat několik dní. Například v úterý večer  bylo na nádraží přes 300 ukrajinských uprchlíků. Na nádraží je však pouze 70 lůžek a dalších 210 míst ve vlaku, který je k tomu určený.

Uprchlíci musí halu dvakrát denně na nějakou dobu vyklidit, protože se tam ze zdravotních důvodů dezinfikuje. 

"Nezanedbatelnou část naší současné klientely tvoří lidé, kteří z různých důvodů nebyli vůbec připuštěni k možnosti žádat o dočasnou ochranu (opět se jedná zpravidla o romské rodiny), případně lidé, kteří nebyli vpuštěni do Německa a dorazili na nádraží opětovně. Pro žádnou z těchto skupin neexistuje nouzové ubytování či systémová právní a sociální pomoc, veškerá zodpovědnost za ně v Praze v tuto chvíli stojí na hlavním nádraží," řekla Mlada Hošková z Iniciativy Hlavák.

Související obsah

Hasiči dostali ve středu od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) za úkol, aby vystavěli stanové městečko v pražské Troji. To ale podle magistrátu stejně nestačí, protože jeho kapacita je pouze 150 lidí. 

"Od počátku považujeme stavbu stanového městečka za nejkrajnější řešení a snažíme se situaci řešit jinými vhodnějšími prostředky. Situace je však i přes naši snahu velmi kritická. Toto není v kompetenci krajů, ale na řešení vlády ČR. Opakovaně několik týdnů voláme o pomoc stát, neboť máme plné kapacity a Správa uprchlických zařízení nám dává jen desítky lůžek denně," uvedl pro TN.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Podle krizové koordinátorky Organizace pro pomoc uprchlíkům Geti Mubeenové je zátěž na dobrovolníky obrovská, jelikož uprchlíků na nádraží přibývá. "Dnes v noci jsme se dostali lehce přes hranici 500 lidí na noc. V optimálních podmínkách jsme schopni ubytovat 260 lidí," řekla v úterý pro TN Live Mubeenová.

"Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR. A díky všem, kteří pomáhají!" napsal ve středu na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz