Domácí

Praha nezvládá nápor uprchlíků. Situaci má dočasně vyřešit stanové městečko

V pražské Troji ze středy na čtvrtek vyrostlo stanové městečko pro 150 uprchlíků z Ukrajiny. Ti se v posledních dnech zabydleli v budově hlavního vlakového nádraží. Řešení situace je ale pouze dočasné. Lidé zde totiž mohou být ubytováni pouze 30 dní.

Ze středy na čtvrtek vyrostlo v pražské Troji na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem stanové městečko. Do něj by se měli nastěhovat uprchlíci, kteří v posledních dnech pobývali v budově hlavního vlakového nádraží v Praze. Tento typ ubytování je dočasný.

Ve stanovém městečku totiž nemohou lidé zůstat déle než měsíc. "V nově postaveném stanovém městečku budou moci lidé být ubytováni maximálně 30 dní. To je nejzazší termín pro lustraci," uvedl ministr vnitra vít Rakušan (STAN). První uprchlíci budou ubytováni až o víkendu.

"Jedná se o krátkodobé ubytování ve stanech, které mohou být v případě potřeby i vytápěné. Stany jsou vybavené lůžky pro 150 osob, městečko má sociální zázemí, sprchy a toalety," uvedli hasiči s tím, že na výstavbě se podíleli hlavně dobrovolní hasiči z Prahy a Středočeského kraje v koordinaci s pražskými profesionálními hasiči.

Související obsah

"Stany jsme dostavěli. Stavba probíhala od středeční osmé hodiny večer do čtvrteční třetí hodiny ráno. Následně jsme provedli technické kontroly a momentálně městečko předáváme do rukou městskému úřadu," informoval TN.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

"Stanové městečko hasiči dle pokynu pana ministra Rakušana přes noc postavili a Praha jej zatím nepřevzala, neboť ještě není dokončené včetně sociálního zázemí. Ve čtvrtek by se do městečka měly navézt sprchy, toalety a mělo by se napojit na sítě. Bude zajištěn správce objektu, režim provozu, strava a podobně, a to ve spolupráci mezi Správou uprchlických zařízení a organizací Romodrom," řekl pro TN.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Zařízení by mělo podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) sloužit pro uprchlíky, kteří čekají na prověření, zda nemají dvojí občanství. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku. Jedná se většinou o ukrajinské Romy, kteří mohou mít občanství i v Maďarsku.

Primátor dal při čtvrteční tiskové konferenci po jednání krizového štábu ultimátum. "S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření asistenčního centra ve Vysočanech (KACP) v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda ČR nezačne s přípravami relokačním mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče," uvedl Hřib.

"Myslím, že je to momentálně nejrealističtější a nejrychlejší způsob řešení této nepříjemné situace. Je to realita dneška a radost mi to nečiní. Čekáme na vyjádření magistrátu o tom, jak se rozhodne o kompetencích," prozradil výkonný ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš.

Fotografie ze stavby stanů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz