Domácí

Rodiče nemají peníze na školní obědy. Musí je dotovat stát i charita

Stále více rodičů nemá na zaplacení školních obědů pro své děti. Organizace Women for women dotuje obědy pro více než 12,5 tisíce školáků. Příští školní rok dokonce počítá s tím, že jich bude o třetinu víc. Další rodiče zase musí omezovat výdaje na mimoškolní aktivity svých dětí.

Ne všichni rodiče si mohou obědy pro své děti dovolit. Organizace Women for women v minulém školním roce dotovala obědy více než 9,5 tisícům žáků. Letos se počet zvýšil skoro o tři tisíce.

"Je to jednak z velké části kvůli inflaci, ale samozřejmě i tím že v rámci doby covidové spousta žen samoživitelek zůstávala doma s dětmi, čímž ty ženy ztratily druhá nebo třetí povolání," uvedla ředitelka organizace Ivana Tykač.

Související obsah

Některé školy musely kvůli rostoucím cenám energií a potravin obědy zdražit prakticky okamžitě. Ty ostatní čekají až na začátek příštího školního roku. Dotované obědy má oproti stavu před dvěma lety o třetinu víc dětí.

Obědy dotuje také ministerstvo školství. Letos stejně jako v roce minulém přispělo 60 milionů korun. "Ministerstvo školství tu současnou situaci s nárůstem cen potravin i školních obědů pečlivě monitoruje," sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Nedostatek financí v rodinách se začíná projevovat také na mimoškolních aktivitách. "Děje se, že nejsou peníze na školy v přírodě a že nám stoupá počet žádostí o financování volnočasových aktivit," řekla zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Dr. E. Beneše v Praze 9 Jana Češková. Školy se na financích na volnočasové aktivity snaží domluvit se svými zřizovateli.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz