Zahraničí

Rusko mělo zahájit tajnou mobilizaci. Skrývá to zřejmě i před svými obyvateli

Rusko mělo zahájit tajnou mobilizaci. Skrývá to zřejmě i před svými obyvateli
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Rusko zahájilo podle informací ukrajinské rozvědky tajnou mobilizaci. Ta má vyplnit prázdná místa v ruských jednotkách. Federativní republika chce také pozměnit zákon, který se týká narukování.

Podle ukrajinské rozvědky Rusko zahájilo tajnou mobilizaci. Ta už v minulosti tuto situaci předpovídala, nyní má však i potvrzené informace. Rozvědka také uvedla, že ruská mobilizace je vedena dvěma způsoby.

"Rusko provádí skrytou mobilizaci dvěma způsoby. Prvním jsou skutečné akce, které se nazývají skrytá mobilizace. Tím druhým je pak verbování záložníků, říkají tomu BARS," uvedl pro ukrajinský Channel 24 šéf Generálního ředitelství zpravodajské služby Ukrajiny generálmajor Kyrylo Budanov.

Generálmajor také vysvětlil, že systém "BARS" spočívá v zapojení záložníků do bojových operací na základě krátkodobých kontraktů. Na Ukrajině jsou již takoví Rusové zajati.

Související obsah

​Důvody, proč si Rusko netroufá oznámit otevřenou mobilizaci, jsou podle Budanova dva. Prvním jsou ekonomické faktory, protože v případě, že by Rusko otevřeně mobilizovalo, byly by na něj uvaleny daleko razantnější sankce. Druhým důvodem je pak stabilita ruské propagandy. Ta by mohla být citelně narušena, když by měla vysvětlovat veřejnosti proč k ní dochází. Navíc v oficiálních prohlášeních země se uvádí, že vše jde dobře.

Rusko chce také změnit legislativu, která se týká narukování. Změna by se měla týkat množství vyhlášení odvodů za rok. Nyní se totiž v zemi může vyhlásit dvakrát ročně, po změně by se už mohlo kdykoliv. Pozměněný zákon chce také zajistit zvýšení dopadů za vyhýbání se vojenské službě.

Tajná mobilizace je podle rozvědky také proto, že Rusko již nyní pociťuje znatelný nedostatek personálu ve svých vojenských jednotkách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz