Zahraničí

Generál prozradil, jak bude vypadat druhá fáze války na Ukrajině

Generál prozradil, jak bude vypadat druhá fáze války na Ukrajině
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Válka na Ukrajině se překlopila do své druhé fáze. I když v první etapě Rusko utrpělo velkou porážku, stále má prostředky na vedení války. Podle ukrajinského generála Oleksije Hromova dokonce hrozí, že se Rusko pokusí svrhnout vládu v Kyjevě.

Postup ruských vojsk na Ukrajině se zastavil. Po úspěšné obraně Kyjeva se ruská armáda stáhla zpět na východ, odkud zahájila novou ofenzivu. Tou začala druhá fáze války, v níž se právě Ukrajina nachází. Ukrajinci si však navzdory masivnímu útoku zachovávají víru, že svou zemi ubrání.

Ukrajinský generál Oleksij Hromov nyní zhodnotil, jak bude pravděpodobně vypadat další postup Ruska. Podle něj může ruská armáda znovu zkusit dobýt Oděsu u Černého moře a spolu s ní i Mykolajiv a části Záporožské oblasti, odkud se má pokusit i o střední Ukrajinu. Nevyloučil také podporu jednotek z Podněstří v Moldavsku, uvedl portál Polsat News.

Související obsah

Navzdory ruským plánům se ale válka podle Hromova zatím vyvíjí pro Ukrajinu dobře. "Zastavili jsme na našem území rozsáhlou ruskou invazi, a to v době, kdy měl útočník desetinásobnou převahu nejen co do počtu vojáků, ale i zbraní a techniky," uvedl Hromov.

Ruská armáda je nyní podle něj v defenzivě u měst jako Charkov, Cherson, Izjum a Melitopol. Hromov však zdůraznil, že Rusko má stále velké množství prostředků, díky kterým si může dovolit dlouhé a rozsáhlé vojenské akce. A to i navzdory masivním ztrátám, které utrpělo v bitvě o Kyjev.

Otázkou ovšem zůstává, zda Rusko v tomto nasazení sil vydrží. I když má totiž prostředky na dlouhou a pomalou válku, která má podle Hromova druhou fázi konfliktu charakterizovat, potýká se zároveň s jinými problémy.

Související obsah

Poradce ukrajinského ministra vnitra Viktor Andrusiv ve středu podle agentury Unian řekl, že Rusko má velké potíže s morálkou svých vojáků. "Obecně očekávám, že do sedmi až deseti dnů bude ruská armáda v kritické situaci. Má vysoké počty vojáků, kteří odmítají bojovat," řekl Andrusiv.

Největším důvodem demoralizace ruské armády má být především to, že se Rusku zatím nepodařilo splnit žádné body mise, které si vymezilo. Frustrace z neúspěchů povede podle Andrusiva ke změně taktiky. U Charkova navíc ruským vojákům hrozí obklíčení ukrajinskou armádou, zatímco na hranicích Chersonské oblasti se armáda zastavila a nemá vůli pokračovat.

Podle Hromova se ale Rusko dobytí Kyjeva nevzdalo. Domnívá se, že hrozí riziko ruského pokusu o sesazení ukrajinské vlády, kterou by Putin nahradil proruskými státními činiteli. Poté by Rusko Ukrajinu anektovalo.

Ukrajina zveřejnila kruté fotografie z Azovstalu. Obránci tam žijí v bídných podmínkách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz