Domácí

Kvůli cenám plynu lidé vykupují elektrické sporáky. Vyplatí se to? SROVNÁNÍ

Kvůli cenám plynu lidé vykupují elektrické sporáky. Vyplatí se to? SROVNÁNÍ
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Obchody s elektronikou hlásí zvýšený zájem o elektrické sporáky, vařiče a trouby. Jedním z faktorů je strach z prudkého zvýšení ceny plynu kvůli ruské invazi na Ukrajině. Vařit na plynu se však zatím vyplatí víc.

Zvýšený zájem o elektrické sporáky, vařiče a trouby hlásí v České republice obchody s elektronikou. Lidé se totiž bojí prudkého zvýšení cen plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině.

"Co se týče elektrických sporáků, sledujeme vzestupnou poptávku, ale zatím se nejedná o extrémní nárůsty, ale spíše nižší desítky procent. Výrazné nárůsty sledujeme u prodejů elektrických stolních vařičů, dvouplotýnkových vařičů a volně stojících trub, kde se jedná o stovky až tisíce procent," uvedl obchodní ředitel společnosti Electro World Michal Navrátil.

Související obsah

​V tomto obchodním řetězci dokonce dochází k výpadkům nejprodávanějších modelů. "Dá se také říct, že poptávka po stolních vařičích převyšuje nabídku, a my se průběžně snažíme zajistit dostupnost," dodal Navrátil.

Podle mluvčí společnosti Alza Daniely Chovancové se v porovnání s loňským rokem jedná o 10 až 15procentní odklon zákazníků k elektřině od plynu. "Na základě našich dat můžeme potvrdit příklon zákazníků k elektrickým sporákům a varným deskám na úkor plynových. Zejména v posledních dvou měsících rostou výrazně prodeje těch elektrických právě na úkor plynových," dodala.

Související obsah

​Zvýšenou poptávku eviduje i Datart. "Zaznamenáváme vyšší zájem o elektrické vařiče. V prvním kvartálu tohoto roku se prodej v porovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobil," napsala mluvčí obchodu Olga Dolínková.

Podle webu kurzy.cz se však s aktuálními cenami stále více vyplatí vařit na plynu. Cena za rok vaření na plynu se pohybuje mezi čtyřmi až pěti tisíci korun. Vaření na elektřině zas okolo šesti tisíc korun za rok.

Související obsah

​To potvrdil i expert na energie Jiří Beranovský. "Zatím je vaření na plynu přibližně dvakrát levnější," řekl Beranovský. I přesto si prý řada lidí nechává vyměnit plyn za elektřinu. Podle experta je to kvůli závislosti Česka na dodávce plynu z Ruska. 

​Dalším z důvodů, proč zákazníci více nakupují tyto elektrické spotřebiče, je prostý – příliv uprchlíků z Ukrajiny, pro které se kupují levné vařiče. Podle Michala Navrátila je to dokonce pravděpodobnější důvod než to, že se lidé odklánějí k vaření na elektřině. Ukrajinských uprchlíků přišlo České republiky od začátku ruské invaze více než 270 tisíc. Reálné číslo však může být vyšší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz