Ekonomika

Gazprom zastaví dodávky plynu přes Jamal. Ceny dál porostou, říká ekonomka

Gazprom zastaví dodávky plynu přes Jamal. Ceny dál porostou, říká ekonomka
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ruská plynárenská společnost Gazprom přestane vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Podle firmy jsou důvodem ruské sankce na firmu EuRoPol GAZ. Ta vlastní polskou část plynovodu. Česká energetická bezpečnost by ohrožena být neměla, podle ekonomky Šichtařové ale musíme do budoucna počítat s dalším zdražením.

Společnost Gazprom ve čtvrtek oznámila, že začal platit zákaz transakcí se sankcionovanými subjekty. "To znamená zákaz využívání potrubí vlastněného firmou EuRoPol GAZ k přepravě ruského plynu přes Polsko," uvedla firma. 

Přes potrubí Jamal se přepravuje ruský plyn do západní Evropy. Poslední týdny ale dodával plyn z Německa do Polska, kam Rusko zakázalo vývoz plynu na konci dubna, protože země odmítla za surovinu platit v rublech. 

Související obsah

​Energetická bezpečnost Německa by ohrožena být neměla, domnívá se podle agentury Reuters Německý úřad pro regulaci energetického trhu. "Gazprom a jeho dceřiné společnosti jsou tím ovlivněny. Znamená to, že některé z dceřiných společností již nedostávají žádný plyn z Ruska. Trh však nabízí alternativy," okomentoval situaci německý ministr hospodářství Robert Habeck v Německém spolkovém sněmu.

Neměla by být ohrožena ani energetická bezpečnost Česka, které podstatnou část ruského plynu odebírá přes Německo. "My jsme schopni se dostat k plynu přes Německo. Pořád zatím ještě máme napojení čistě teoreticky i přes norský plyn. Je ve hře ještě nějaké evropské přerozdělování. To zatím neznamená, že by Česká republika musela zůstat na suchu," řekla k aktuálnímu vývoji ekonomka Markéta Šichtařová.

Související obsah

​Klesání cen se ale v blízké době spíše nedočkáme, právě naopak. "Ceny rostou. Vzrostou ještě spíše psychologicky. Samozřejmě dodávky jsou v čím dál menším množství do Evropy. Takže tím logicky ta cena musí růst," vysvětlila Šichtařová.

Podle ekonomky by nyní cena výrazně neklesla ani v případě, že by Rusko změnilo na dodávky názor. "I kdyby se teď stal nějaký zázrak a Rusko by řeklo, že zase přes Jamal bude přepravovat plyn, tak stejně je ta situace v Evropě už tak vyhrocená a obavy jsou tak veliké, že stejně ta cena nemá moc výrazně klesnout," popsala Šichtařová a dodala, že cena plynu rozhodně nebude stejná jako loni touto dobou. Podle ekonomky zůstane navýšená dlouhodobě a je potřeba počítat i s dalším zdražením.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz